Jedyny w tym roku koncert London Jazz Composers Orchestra na świecie - już za tydzień w Warszawie!

Autor: 
Redakcja

W tym roku to jedyna okazja na świecie by posłuchać wielkiej London Jazz Composers Barry’ego Guya. Jego legendarny zespół przyjeżdża do Warszawy na zaproszenie organizatorów festwalu Ad Libitum. Najpierw grać będą małe składy złożone z członków orkiestry a na finał, 12 października w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, w pełnej krasie zabrzmi muzyka London Jazz Composers!

Pomysł niemal niemożliwy: kilkunastoosobowy zespół złożony z silnych przywódców, ustawiony za pulpitami nutowymi, w którym indywidualność jednostek wprzęgnięta miała być w szerszy kontekst stylistyczny i ramy kompozycyjnego planu - pisze o London Jazz Composers Orchestra Maciej Karłowski - Czy jednak nie tak w latach 50-tych myślał Miles Davis, tworząc The Birth Of The Cool Band, zdaniem wielu pierwszy jazzowy zespół liderów, próbując pogodzić ogień swobody z regułami rządzącymi kolektywem? Zapewne tak, ale Guy poszedł o wiele dalej, z powodzeniem sięgając także po zdobycze muzyki współczesnej, brzmienia i kompozytorskie formuły dalekie od jazzu, dokonując tym samym nie tyle fuzji stylów, co muzycznych filozofii w czasie.

Tego samego dnia w Studio im. Lutosławskiego zabrzmi jeszcze duet Barry Guy (kontrabas) i Maya Homburger (skrzypce). Para (zarówno na scenie jak i poza nią) wykona kompozycje Heinricha Ignaza Franza Bibera „Annunciation” z I Sonaty misteryjnej, „Hommage à J.S.B.” i „ And thus it happened” Györgija Kurtága oraz dwa utwory Guya: „Celebration” i „Tales of  Enchantment”.

Ich występ poprzedzi jeszcze duet Robert Dick (flety) i Thomas Buckner (głos).

London Jazz Composers Orchestra wystąpi w składzie:

Barry Guy – lider, kontrabas, Evan Parker, Michael Niesemann, Trevor Watts, Simon Picard, Pete McPhail – saksofony i inne instrumenty stroikowe, Henry Lowther, Herb Robertson, Rich Laughlin – trąbki, Conrad Bauer, Johannes Bauer, Alan Tomlinson – puzony, Marc Unternährer – tuba, Phil Wachsmann – skrzypce, Howard Riley – fortepian, Barre Phillips – kontrabas oraz Paul Lytton i Lucas Niggli – perkusje

Będzie to pierwszy koncert London Jazz Composers w Polsce i jedyny w tym roku występ tego zespołu na świecie. Jazzarium.pl ma przyjemność być patronem medialnym festiwalu  Ad Libitum. Pełny program tegorocznej edycji znaleźć można tutaj. 

Tagi: