Jazz Juniors 2018: Jun Xiao Quintet i Vibe Quartet

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Grupa Jun Xiao Quintet wystąpi 30 listopada, w ICE Kraków, w ramach tegorocznej edycji festiwalu i konkursu Jazz Juniors. Drugim koncertem wieczoru, tym razem w klubie Piec Art, będzie wystę wystapi Vibe Quartet.

Jun Xiao to gitarzysta jazzowy i kompozytor pochodzący z Dali w prowincji Yunnan w Chinach. Jest laureatem dwóch najważniejszych nagród muzycznych w Chinach: Golden Melody Award za najlepszy album instrumentalny 2017 roku oraz Chinese Music Award za najlepszy album jazzowy 2017 r. Jego kwintet był również jednym z finalistów słynnego Monterey Jazz Festival.
Najnowszy album Jun Xiao Quintet „Triple Prism” został nagrany w Nowym Jorku w 2017 r. i wydany przez Sony Music China. W nagraniu liderowi towarzyszyli znakomici muzycy, w tym pianista Kevin Hays, basista Rick Rosato, saksofonista Alex Lore oraz perkusista Jerad Lippi.
Znajdujący się na tym albumie „Triangular Prism” został zmiksowany przez trzykrotnego zdobywcę nagrody Grammy, Dave'a Darlington'a. Zaś kompozycję „When I Practice With A Bee” będzie można wkrótce usłyszeć w dokumentalnym filmie poświęconym pamięci legendarnego gitarzysty jazzowego Johna Abercrombiego.
Jun Xiao jest absolwentem Konserwatorium w Szanghaju oraz Suny Purchase Conservatory of Music. Występował jako członek Shanghai Conservatory Big Band na Shanghai Jazz Festival, a także z Shanghai Symphony Orchestra, Shanghai Philharmonic Orchestra, China Philharmonic Orchestra, towarzysząc m.in. światowej sławy piosenkarzom Broadwayu jak Michael Ball i Miss Saigon - Lea Salonga. Wśród swoim największych mentorów Jun Xiao wymienia tak znakomitych artystów jak John Abercrombie, Brad Shepik, Kevin Hays, Doug Weiss czy Timothy Albright.

Vibe Quartet to formacja powstała w 2016 r. w Katowicach. Gra zespołu nawiązuje do współczesnej muzyki jazzowej. Wiele inspiracji, w tym środowisko, historia i otaczający świat wpływają na muzyczny język i ich charakterystyczne brzmienie. Kompozycje są dobierane specjalnie ze względu na skład instrumentalny oraz wspólne upodobania. Repertuar złożony jest z utworów autorskich, jak również zaaranżowanej na nowo muzyki popularnej, w tym przebojów takich gwiazd jak np. Sting.
Vibe Quartet jest laureatem kilku prestiżowych nagród i konkursów, w tym Grand Prix na Krokus Jazz Festival (Jelenia Góra 2017), Sibiu Jazz Festiwal (Rumunia 2017), Jazz Juniors (Kraków 2017). Artyści biorą ponadto udział w licznych festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą. Wiosną 2018 r. nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukaże się ich debiutancki album „Hidden Perspectives”.
W skład zespołu wchodzą absolwenci akademii muzycznych w Katowicach, Krakowie i Bydgoszczy: Michał Puchowski (wibrafon, instr. klawiszowe), Franciszek Raczkowski (fortepian, instr. klawiszowe), Mateusz Szewczyk (kontrabas, gitara basowa), Max Olszewski (perkusja).

CO? – Jazz Juniors 2018: Jun Xiao Quintet / Vibe Quartet
KTO? – Jun Xiao Quintet: Jun Xiao, Li Shihai, Mark Bai, Min Yi, Xiaolun Xue / Vibe Quartet: Michał Puchowski, Franciszek Raczkowski, Mateusz Szewczyk, Max Olszewski
GDZIE? – ICE Kraków / Klub Piec Art, Kraków
KIEDY? - 30/11/2018, 19:30 / 21:30

 

Tagi: