Jazz Jantar 2021: Pietrzyk/Świątek/Waszkiewicz oraz Trio io

Autor: 
Redakcja (materiały promocyjne)
Autor zdjęcia: 
materiały promocyjne

Czas na scenę polską na Jazz Jantar. Jutro 29.10.2021 w Sali Suwnicowej Klubu Żak zagra trio Pietrzyk/Świątek/Waszkiewicz z projektem Mgnienie w cyklu Młoda Polska.

O sobie mówią: „Wspólne muzykowanie rozpoczęliśmy w czerwcu roku 2019. Od tamtego czasu praktykujemy razem improwizację swobodną. W lutym 2021 roku udaliśmy się do Białej Synagogi w Sejnach, gdzie zrealizowaliśmy nagranie naszej pierwszej płyty pt. “mgnienie”. Nagraliśmy album w dialogu z ideą tego niezwykłego miejsca. Improwizacja swobodna jest punktem wyjścia naszych muzycznych działań, sposobem kontaktu z sejneńską synagogą i próbą słuchania jej przestrzeni, czasu. Zapis improwizacji jest więc w pewnym sensie też rysunkiem architektury samego budynku — odbiciem wysokości jego kolumn, wagą ciężaru gołych ścian i w końcu także długością sejneńskich ulic, które ruchliwie biegną wzdłuż synagogi. Nasza muzyka to konfrontacja z zarejestrowaną, wyodrębnioną chwilą, fantazja o kolejnym spotkaniu, tym razem ulotnym i zawartym pomiędzy słuchającym, materią miejsca i zaklętymi w niej dźwiękami. (…) Ula lubi Black Metal i Chorał Gregoriański, Lila codziennie słucha barokowych oper (głównie tych w języku włoskim), a Emil nie słucha żadnej muzyki oprócz swojej własnej. Improwizujemy swobodnie, abyście i Wy mogli poczuć się swobodnie. Nasza narracja muzyczna jest pozbawiona gatunkowych ram; reagujemy na siebie i za każdym razem kolektywnie tworzymy muzykę tu i teraz.”

Po nim, koncert debiutującego na festiwalu zespołu trio_io - elektro czyli akustycznego składu, grającego współczesną muzykę kameralną w połączeniu ze swobodną improwizacją. Muzycy zaprezentują wybrane utwory z albumu „Waves” oraz premierowo nowe kompozycje, które ukażą się na „New Animals”. 

„Trójka młodych, polskich muzyków proponuje intrygujący melanż post-gatunkowej, inteligentnie zdefiniowanej improwizacji. Radzą sobie z tą pokrętną materią niezwykle przebiegle, a nic, co boskie, nie jest im obce. Niemal trzy kwadranse zmysłowej zabawy w dźwięk, w dziewięciu częściach, opatrzonych tytułami. (…) Skrzypce i flet jakby śpiewały, gitara rozdziera szaty pod nimi, a aura oniryzmu zmysłowo pożera narrację. Druga pieśń stawia na suchą akustykę. Bukiet dźwięków najrozmaitszych – drżenie struny, tuba fletu, gryf gitary, przedmioty. Wolna kameralistyka na otwartej przestrzeni. Garść mikrofaz, pytania i odpowiedzi.” – tak poetycko recenzował pierwszy album tria Andrzej Nowak na portalu polish-jazz.blogspot

Zespół, który tworzą muzycy, mający w centrum zainteresowań muzykę współczesną i improwizowaną: dwoje absolwentów bydgoskiej Akademii Muzycznej flecistka Zofia Ilnicka i skrzypek Jakub Wosik oraz gitarzysta Łukasz Marciniak.

 

Tagi: