Jazz Jantar 2017: grupa Algorhythm oraz Adam Pierończyk

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

18-go marca, w klubie Żak, w ramach marcowej odsłony festiwalu Jazz Jantar, wystąpi grupa Algorhythm. Po nich na scenie pojawi się Adam Pierończyk.

Znany w szczególności bywalcom gdańskich jam sessions Algorhythm to jeden z pierwszych składów sformowanych przez młode pokolenie muzyków związanych z Wydziałem Jazzu i Muzyki Rozrywkowej tutejszej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Klasyczny jazzowy kwintet uprawiający europejską odmianę jazzu bliską głównemu nurtowi, podszytą klimatem rozpiętym od żywiołowości do swoistej dla polish jazzu melancholii w świeżym, nowoczesnym wydaniu. Progresje dynamiczne i atmosfera utworów są dość niepospolite - pisał o debiutanckiej płycie Segments Adam Baruch. Dziś muzycy Algorhtyhmu współtworzą młodą gdańską scenę jazzową, udzielając talentu w formacjach takich jak Kamil Piotrowicz Sekstet (album Popular Music był o włos od zastania albumem roku na polishjazz blogu) Chęcki/Zienkowski Quartet, Tomasz Chyła Quintet (zwycięzcy 40. Międzynarodowego Festiwalu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors” w Krakowie) i wielu innych. Drugi album kwintetu - Mandala - będzie premierowo prezentowany właśnie w klubie Żak.

Trasa koncertowa w Meksyku była pierwszą wizytą w tym kraju. (...) Choć nie było wiele czasu na zwiedzanie, szczęśliwie okazało się, że mamy kilka wolnych godzin przed odlotem z Oaxaca do Mexico City. Razem z Robertem Kubiszynem wyruszyliśmy na wycieczkę na wzgórze Monte Albán. Dotarliśmy wczesnym rankiem, więc tamtejszy kompleks starożytnych piramid, zazwyczaj oblegany przez turystów, świecił pustkami.

To jedno z najbardziej tajemniczych miejsc, które dane mi było widzieć - ogromna historyczna konstrukcja rozmiarów 60 stadionów piłkarskich, przywiodła mi na myśl antyczne lotnisko dla statków kosmicznych albo plan filmu science-fiction. Istnieje wiele teorii dotyczących udziału obcych w budowie tej i jej podobnych piramid w różnych miejscach na świecie, (...) a rodzaj kamienia użyty do budowy tych z Monte Albán rzekomo nie mógł pojawić się tam w naturalny sposób... Może więc lotnisko Monte Albán jest przygotowane na powrót obcych w przyszłości? (...) Aura tego miejsca była ogromną inspiracją dla muzyki, która się tutaj znajduje, a która została zarejestrowana wkrótce po tej wycieczce, w Mexico City przez naszego perkusistę Hernana Hechta. Mam nadzieję, że pobudzi waszą wyobraźnię - opowiadał o genezie albumu sam Adam Pierończyk.

CO? – Jazz Jantar 2017: Algorhythm / Adam Pierończyk
KTO? – Algorhythm: Emil Miszk, Piotr Chęcki, Szymon Burnos, Krzysztof Słomkowski, Sławek Koryzno / Adam Pierończyk, Robert Kubiszyn, John B. Arnold
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 18/03/2017, 20:00
BILETY? – 40 zł / 30 zł / 20 zł / 15 zł

Tagi: