Jazz Jantar 2012: ELEC-TRI-CITY / GET THE BLESSING / QUANTUM THREEORY

Autor: 
Redakcja

W sobotę podczas festiwalu Jazz Jantar scenę Klubu Żak wezmą we władanie muzycy tworzący zespoły ELE-TRI-CITY, Get The Blessing oraz Quantum Threeory. Koncerty rozpoczną się o godz. 20:00. Będzie to przedostatnia odsłona tegorocznej edycji festiwalu.

ELEC-TRI-CITY to zespół, założony w połowie 2011 roku z inicjatywy Janusza Mackiewicza, tworzą muzycy, którzy przyjaźnią się od wielu lat i współpracują ze sobą w różnych formacjach. Ich doświadczenia, wyniesione z obcowania z akustycznymi instrumentami, nabierają w tym projekcie nowej wartości. Połączenie jazzowych melodii i harmonii, oraz rytmów wywodzących się z lat ‘70 z elektro-przestrzeniami, wyzwalanymi za pomocą współczesnych instrumentów elektronicznych, stało się niewyczerpanym źródłem nowych inspiracji, nowej energii. Zestawienie współczesnej technologii z tradycją muzyki jazzowej przyczyniło się do powstania kompozycji silnie nacechowanych emocjami i utrzymanych w klimatach od surf rocka po nu-jazz. W sobotę zespół zaprezentuje materiał z nowej płyty zatytułowanej Elec-Tri-City.

Założony w 2000 roku w Bristolu Get The Blessing, w skład którego wchodzą muzycy trip - hopowego zespołu Portishead - Jim Barr, Pete Judge oraz Jake McMurchie tworzy muzykę, będącą mieszanką trip - hopu, elektroniki i jazzu. W swojej twórczości łączą punkową energię, jazzową improwizację i potężną dawkę emocji. Zwycięzcy prestiżowej nagrody BBC Jazz Award za swoją debiutancką płytę All is Yes, są aktualnie jednym z najbardziej ekscytujących brytyjskich formacji. Angielskie media oszalały na ich punkcie, okrzykując ich wydarzeniem, które może odmienić oblicze jazzu. Muzycy GTB wystąpią z repertuarem z najnowszej płyty OC DC. Tytuł albumu jest dedykacją dla Ornette Colemana i Dona Cherry’ego. Muzycy GTB wspominają także o wpływach Franka Zappy i Toma Waitsa z czasów Swordfishtrombones na swoją twórczość. OC DC cechuje się większą ilością warstw muzycznych niż na poprzednich płytach, ale najbardziej charakterystyczny jest surrealistyczny, angielski humor wyskakujący z ich utworów. Na płycie wystąpili też gościnnie gitarzysta Portishead - Adrian Utley, Clair Hiles na fortepianie i wokalista Robert Wyatt.

Quantum Threeory to powstałe w Holandii niekonwencjonalne trio tworzące wysoce energetyczną, przepełnioną emocjami muzykę. Główną osią zainteresowania muzyków zespołu jest szeroko pojęta muzyka jazzowa z wyraźnymi wpływami muzyki klasycznej, muzyki świata, jak również muzyki rockowej i elektronicznej w akustycznym ujęciu. Nazwa zespołu nieprzypadkowo odnosi się do teorii mechaniki kwantowej, zajmującej się oddziaływaniem molekuł materii i energii w czasoprzestrzeni - w tym przypadku interakcji w czasoprzestrzeni muzycznej. Trio tworzą: saksofonista Michał Jan Ciesielski, pianist Kamil Zawiślak i prekusista Luis Mora Matus.

Sala Suwnicowa Klubu Żak godz. 20:00

ELEC-TRI-CITY

GET THE BLESSING - OC DC

Kawiarnia Żak, godz. 20:00

QUANTUM THREEORY