Jamison Ross zwycięzcą konkursu im. Theloniousa Monka!

Autor: 
Redakcja

24 latek z Jacksonville na Florydzie - Jamison Ross wygrał tegoroczny konkurs im. Theloniousa Monka. Tegoroczna edycja skierowana była do perkusistów. Nagrodą jest stypendium o wartości $25 000 dolarów oraz kontrakt płytowy z firmą Concord. Drugie miejsce zajął w tym roku Justin Brown a trzecie Colin Stranahan. 

Konkurs organizowany jest przez Thelonious Monk Institute i odbywa się raz do roku w kategorii innego instrumentu: począwszy od fortepianiu przez bas, trąbkę, gitarę, saksofon po puzonkonkurs wokalny. Wśród laureatów w ostanich latach znaleźli się m.in. Ambrose Akinmusire, Gretchen Parlato, Jon Irabagon i Gerald Clayton i Kris Bowers. 
 
W półfinale uczestnicy konkursu wykonywali po dwa utwory z towarzyszeniem zespołu. Ross wykonał "Magnolia Triangle" Jamesa Blacka a następnie standard "Shrimp and Grits". 
 
Występy oceniali jurorzy: Jimmy Cobb, Ben Riley, Brian Blade, Terri Lyne Carrington, Peter Erskine i Carl Allen. W koncercie finałowym udział wzięli m.in. Aretha Franklin, Gretchen Parlato, Chris Botti, Herbie Hancock, Wayne Shorter, James Carter i Geri Allen. 
 
Jamison Ross, mimo młodego wieku, już od kilku lat obecny jest na jazzowej scenie. Towarszyszł już w trasie wokalistce Carmen Lundy. Po przeprowadzce do Nowego Orleanu występuje m.in. u boku saksofonisty Wessa "Warmdaddy" Andersona i pianisty Henry'ego Butlera.

Tagi: