Gwiazdorski wieczór Warsaw Summer Jazz Days 2012 dzisiaj w TVP2

Autor: 
Redakcja

Ponad tydzień temu zakończył się tegoroczny Warsaw Summer Jazz Days. Przez siedem festiwalowych dni na scenie Soho Factory i Jazzarium Cafe prezentowały się gwiazdy światowego formatu, czyniąc każdy z wieczorów niepowtarzalnym. Już dzisiaj nadarza się doskonała okazja, by ponownie doświadczyć fenomenalnej atmosfery jedego z  tamtych wieczorów. O godzinie 0:25 TVP2 wyemituje fragmenty koncertów, które odbyły się 12 lipca w Soho Factory.

Pierwszy dzień w Soho Factory rozpoczął się niezwykle energetycznym występem kwintetu Wojtka Mazolewskiego w składzie: Oscar Torok – trąbka, Marek Pospieszalski – saksofon, Joanna Duda – fortepian/instrumenty klawiszowe, Michal Bryndal – perkusja i Wojtek Mazolewski – kontrabas.

Następnie na scenie pojawiła się formacja The Bad Plus po raz pierwszy z gościnnym udziałem saksofonisty Joshuy Redmana. The Bad Plus w składzie Reid Anderson, Ethan Iverson i David King zburzyli wszystkie konwencje rządzące jazzem, czyniąc tym samym swoją twórczość bezkompromisową. Niewiele składów jazzowych ostatnimi czasy zdobywało takie uznanie, a jeszcze mniej wzbudzało tyle kontrowersji. Wierząc we własny etos i kreując wizerunek zespołu awangardowego, umieściło ich na czele nowego ruchu muzyki instrumentalnej.

Zwieńczeniem wieczoru był koncert kwintetu prowadzonego wirtuozowskimi brzmieniami, które zapewnili publiczności Joe Lovano i Dave Douglas oraz współtworzący z nimi ten znakomity spektakl dźwiękowy Lawrence Fields, Linda Oh i Joey Baron.

Entuzjastyczną relację Macieja Karłowskiego z koncertów, które odbyły się 12 lipca można przeczytać tutaj, a wieczorem gorąco polecamy muzyczną ucztę przed odbiornikami telewizyjnymi.