The Golden Land - nowy album Bester Quartet

Autor: 
Redakcja

Po latach wyczekiwań Bester Quartet (dawny Cracrow Klezmer Band) nagradza cierpliwość swoich fanów. Podczas gdy poprzednia płyta - piąty tom Księgi Aniołów Johna Zorna na sklepowe półki trafił w roku 2006, przez ostatnie 12 miesięcy nakładem wydawnictwa Tzadik ukazały się dwa nowe albumy grupy pod wodzą Jarka Bestera. 18 czerwca swoją premierę miała płyta "The Golden Land" - studyjna wersja projektu, który po raz pierwszy usłyszeliśmy podczas koncertu Projekt Gebirtig na festiwalu Nowa Muzyka Żydowska. 

To właśnie do tego przedsięwziecia Bester potrzebował w swym składzie trębacza. Młody Tomek Zięteka wniósł do zespołu więcej niż tylko "partię trąbki" - swoją muzyczną otwartością zapewnił sobie stałe miejsce w krakowskiej formacji - słyszymy go także na wydanej wcześniej płycie "Metamorfosen". Na The Golden Land skład grupy rozrósł się jeszcze bardziej. Obok stałycz członków, (po części znanych jeszcze z CKB) - Olega Dyyaka (perkusjonalia, klarnety, instrumenty różne), Jarosława Tyrały (skrzypce) i Mikołaja Pospieszalskiego (kontrabas), oprócz Ziętka zaprosił jescze Bester wiolonczelistkę Magdalenę Plutę i klarnecistę Marcina Malinowskiego. Dysponując tak wielobarwną paletą zespół mógł przystąpić do malowania świata oczyma Mordechaja Gebirtiga - krakowskiego, żydowskiego barda, autora wierszy i piosenek, w których zachowała się międzywojenna rzeczywistość wielokulturowej galicji - jak piszą niektórzy: ostoja polsko-żydowskiej historii. Gebirtig został zamordowany przez Niemców w 1942 roku. 

Tak projekt ten wspomina jego pomysłodawca - Miron Zajfert, dyrektor festiwalu Nowa Muzyka Żydowska: 

Pozbawienie piosenek Gebirtiga tekstu, przemiana ich w utwory instrumentalne, choć początkowo wydawała się zabiegiem z jednej strony karkołomnym, z drugiej zaś gorszącym gebirtigowskich purystów okazała się drogą do sukcesu. Pozwoliła z kompozycji Gebirtiga wydobyć niezwykłe, uniwersalne i ponadczasowe piękno, które połączone z muzyczną wyobraźnią Bestera dało niebywale współczesne dzieło na miarę muzyki początku XXI wieku.

"The Golden Land" nie jest ostatnią premierą zapowiedzianą przez muzyków na ten rok! Już niebawem, nakładem Domu Wydawniczego For Tune ukazać ma się koncertowa płyta grupy, zatytułowana Krakoff - będzie to rejestracja dźwiękowa i telewizyjna (DVD) konertu, jaki odbył się na początku tego roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 

Bester Quartet jest swego rodzaju fenomenem na światowym rynku muzycznym. Grupę tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni. Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki, gdzie fundamentem do budo- wania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja. Formacja ta jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy muzyka młodego pokolenia, kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera. Za sprawą wypracowania oryginalnego, odważnego artystycznie repertuaru, opartego głównie na kompozycjach własnych lub też przygotowanych specjalnie dla tego składu instrumentalnego, zespół nieustannie zdobywa uznanie krytyki muzycznej, jak i publiczności na całym świecie. Bester Quartet dokonał niezliczonej ilości nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych, a także współpracował w wieloma wybitnymi artystami szeroko rozumianej muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej: John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, John McLean, Don Byron, Frank London, Jorgos Skolias, Aaron Alexander, Ireneusz Socha Tomasz Ziętek i inni. Zespół koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych oraz klubach muzycznych, m.in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanie, Hiszpanii, Czechach, Słowacji, Finlandii, Włoszech, Estonii, Francji, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Serbii, Bułgarii, Węgrzech, Mołdawii, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Holandii, Niemczech oraz Kanadzie.

Tagi: