Food oraz Avishai Cohen Quartet na Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej

Autor: 
Redakcja, mat. pras.
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

16-go listopada, drugiego dnia festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej wytąpi grupa Food, po której na scenie pojawi się Avishai Cohen Quartet.

Projekt Food tworzy pochodzący z Norwegii multiinstrumentalista Thomas Strønen (instrumenty perkusyjne, elektronika) oraz brytyjski saksofonista Iain Ballamy. Ich pierwsze spotkanie miało miejsce pod koniec lat 90-tych zeszłego wieku, na festiwalu w Trondheim w Norwegii.

Ich muzyka to dialog między melodyjnym i lirycznym saksofonem Iaina Ballamiego a przestrzennym i groove’owym graniem perkusisty  Thomas Strønen. Dzięki temu połączeniu, Food to jeden z najciekawszych na europejskiej scenie jazzowej projektów, które wnoszą nową jakość w elektroakustyczną improwizację. Dla wytwórni ECM nagrali trzy albumy: “Quiet Inlet” (2010), “Mercurial Balm” (2012), “This is not miracle” (2015).

W recenzji albumu “Quitet Intelt” John Fordham tak pisze dla magazynu “The Guardian”:

ECM-owska dbałość o jakość dźwięku jest bardzo ważna, “Quiet Inlet”  przeszywająco wibruje, fascynuje detalami, przeszywa na wskroś.(..) To jest współczesną muzyka, która wchodzi do wnętrza (…).

Avishai Cohen, doskonały trębacz jazzowy młodego pokolenia w swoim autorskim projekcie. Urodził się i wychował w Izraelu, jednak od lat działa z powodzeniem w Nowym Jorku. Absolwent Berklee College of Music, okrzyknięty „wschodzącą gwiazdą” w rankingu DownBeat Critics Poll (2012) cieszy się reputacją muzyka o indywidualnym stylu i oryginalnym brzmieniu.

Niezwykle kreatywny i aktywny zarówno jako lider jak i sideman. Zagrał z sukcesem na Newport Jazz Festival (2012) wraz ze swym trio Triveni. Objechał świat wraz z prestiżowym SF Jazz Collective. Występuje również wraz z The 3 Cohens Sextet – ze swą siostrą klarnecistką i saksofonistką Anat oraz bratem Yuvalem. Wraz z rodzinnym składem The 3 Cohens, Avishai dwukrotnie był headlinerem w legendarnym klubie Village Vanguard. Został również wyróżniony okładką prestiżowego DownBeat. „New York Times” opisał go następująco: Asertywny, doświadczony trębacz o wysmakowanym modernistycznym stylu.

CO? - XIV. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej: Food / Avishai Cohen Quartet
KTO? - Food: Thomas Strønen, Iain Ballamy / Avishai Cohen Quartet: Avishai Cohen, Yonathan Avishai, Barak Mori, Nasheet Waits
GDZIE? - Bielskie Centrum Kultury - Dom Muzyki, Bielsko-Biała
KIEDY? - 16/11/2016, 18:00
BILETY? - 60 zł
KARNET? - 260 zł

Tagi: