Energetyzujący duet Marco Eneidi / Rafał Mazur w Literkach

Autor: 
Redakcja

Podczas kolejnego koncertu w cyklu Improwizji organizowanego przez krakowskie Literki 20 marca na scenie klubu wystąpi duet Marco Eneidi i Rafał Mazur. Dzień później muzycy pojawią się na scenie sopockiego klubu Lalala.

Saksofonista altowy i klarnecista Marco Eneidi do swojego obecnego stylu podążał poprzez bluesa, muzykę taneczną, dixielandową, swingową i standardy jazzowe w tradycyjnym stylu. Można powiedzieć, że muzyka prezentowana przez Eneidiego należy do świata free jazzu i swobodnej improwizacji, ale także w przypadku dużych składów, czerpie z doświadczeń tzw. improwizacji strukturalnej. W brzmieniu saksofonów pozostaje pod wpływem pierwszych swoich mistrzów, a zatem Colemana i Coltrane'a. Doszukać się można również powiązań z muzyką i sposobem gry Erika Dolphy'ego, jednakże Eneidi gra zwykle zdecydowanie szybciej i posługuje się ostrzejszym brzmieniem.

Dla Rafała Mazura głównym polem zainteresowania i działania jest swobodna improwizacja, zarówno zespołowa jak i solowa. Od kilku lat artysta działa energicznie na europejskiej scenie muzyki improwizowanej, jest zapraszany na koncerty i festiwale, oraz zaprasza zagranicznych muzyków-improwizatorów na wspólne koncerty w Polsce.

W swej praktyce muzyka-improwizatora i na drodze do osiągnięcia mistrzostwa w niej, Rafał studiuje filozofię chińską, czyniąc z taoizmu mocną podstawę do osiągnięcia postawy improwizatora. Jednym z efektów pracy i artystycznych poszukiwań Rafała, jest pierwsza płyta muzyki swobodnie improwizowanej na akustycznej gitarze basowej solo - "Sonor Forms", wydane w listopadzie 2009 przez niezależne wydawnictwo DTS Records, w serii TRANSIDIOMATICS. Jest to efekt pracy artysty nad spontaniczną improwizacją solową. W kręgu jego filozoficznych zainteresowań, oprócz filozofii i estetyki Dalekiego Wschodu znajdują się: estetyka sztuk performatywnych, filozofia sztuki, neuroestetyka i prakseologia.

20.03.2013, g. 21:00

Literki, Kraków

21.03.2013, g. 20:00

Lalala, Sopot