DZIADY - nowy album High Definition Quartet

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Już 22 listopada ukaże się trzecie wydawnictwo High Definition Quartet pt. „DZIADY” z plejadą gwiazd muzyki elektronicznej.

Album ukaże się nakładem nowego labelu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Anaklasis”. Na krążku, oprócz muzyków kwartetu usłyszymy gigantów ambientu o światowej renomie jak William Basinski (USA), Krzysztof Knittel, Robert Rich (USA), Christian Fennesz (Austria) i Igor Boxx z duetu Skalpel.

Koncepcja Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” zakłada próbę muzycznej interpretacji II części dramatu Adama Mickiewicza, gdzie patetyczny, romantyczny kontekst ustępuje dynamicznemu ilustrowaniu wewnętrznych przeżyć i rozterek postaci z tekstu. Stworzone przez zaproszonych gości sety elektroniczne przeciwstawione są fragmentom granym przez High Definition Quartet, przez co muzycznie oddany jest podział na ludzką i duchową sferę.

Zarejestrowany materiał to międzygatunkowa suita, niecodzienne spotkanie jazzu ze współczesną elektroniką. Kompozycje Orzechowskiego oraz zaproszonych muzyków, a także żywe, często burzliwe improwizacje zespołu, skutkują tu mieszanką o zupełnie nieobliczalnym rezultacie artystycznym.

(...) Mamy tu do czynienia z muzyką uwalniającą ekstrema, w które – wydaje się – nie zapuścił się dotąd żaden z czterech członków zespołu. Kulminacje nie rozwiązują się, a kolejne partie nie znajdują szczęśliwych finałów, bo celem muzyków jest ekstaza i wywołanie ducha. To badanie na żywo możliwości jazzu, a zarazem test możliwości emocjonalnych człowieka.

Jarek Szubrycht, "Gazeta Wyborcza", "Gazeta Magnetofonowa"

Tracklista:

1. Upiór (feat. Krzysztof Knittel) 
2. Przygotowania
3. Aniołki (feat. William Basinski)
4. Kocioł wódki
5. Pan i ptaki nocne (feat. Fennesz)
6. Wianek
7. Dziewczyna (feat. Igor Boxx)
8. Zakończenie
9. Widmo (feat. Robert Rich)
10. Epilog

Tagi: