Duety na Dniach Muzyki Nowej - Katarzyna Borek & Vojto Monteur oraz Charlotte Hug & Frederic Blondy

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Dziś startuje V. edycja festiwalu Dni Muzyki Nowej. Otworzą go Alessandro Bosettiego oraz Michała Jacaszka w towarzystwie grupy Kwartludium. Drugie dzieć festiwalu należeć będzie do duetów. Już jutro, 16-go stycznia, w Klubie Żak wystąpią Katarzyna Borek & Vojto Monteur oraz Charlotte Hug & Frederic Blondy.

Katarzyna Borek - jedna z najciekawszych polskich pianistek młodego pokolenia. Studiowała w Akademii Muzycznej imienia Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Hochschule fur Musik, Theater und Medien w Hannoverze oraz Royal Conservatory of Music w Brukseli, gdzie prowadzi aktywną działalność koncertową. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów muzycznych w kraju i za granicą.

Wojtek Orszewski (Vojto Monteur) - jest absolwentem wrocławskiej szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Przez osiem lat współtworzył zespół Miloopa, z którym z powodzeniem wystąpił na wielu scenach Polski i Europy. Grupa ta miała duży wkład w rozwój nowej fali muzyki klubowej, elektronicznej i promowała polską scenę̨ muzyki elektronicznej za granicą oraz na największych festiwalach muzycznych.

Płyta „Tempus Fantasy” ukazała się nakładem prestiżowej wytwórni fonograficznej Warner Classics. Projekt prezentuje zupełnie nowe i świeże oblicze muzyki instrumentalno-elektronicznej. Eksperymentujemy, chcąc ukazać dzieła muzyki fortepianowej w niekonwencjonalnym zestawieniu z muzyką elektroniczną, która w XX i XXI wieku wpisała się zarówno w najbardziej awangardowe kierunki sztuki, jak i w nurt muzyki popularnej. Nasz projekt to wyraz wiary w to, że muzyka nie zna granic i może połączyć ludzi pochodzących z różnych środowisk.

Charlotte Hug - skrzypaczka, obrała za cel swojej twórczości odkrycie granic możliwości skrzypiec. Za sprawą wieloletnich eksperymentów z instrumentem stworzyła szereg autorskich technik, z których najważniejszą jest Technika Miękkiego Smyczkowania. Polega ona na dużym rozluźnieniu włosia smyczka tak, aby możliwe było jednoczesne pociąganie za wszystkie cztery struny. Dzięki temu każda z nich odgrywa dwie nuty, a w sumie słyszalnych jest aż osiem dźwięków w tym samym momencie. Do opanowania tak ekstremalnej zdolności przyczynił się wyjątkowy instrument - Hug korzysta ze skrzypiec skonstruowanych w 1763 roku przez wiedeńczyka, Joannesa Georga Thira.

Z czasem poszukiwania artystki skierowały ją ku współgraniu ze skrzypcami nie tylko za sprawą palców, lecz także za pomocą głosu. Stworzyła osobliwy tonalny język, którego ekspresja z jednej strony przypomina quasi-operę, z drugiej gardłowy śpiew chöömej znany w Polsce przede wszystkim za sprawą Sainkho Namtchylak. Skala potencjału zarówno strun głosowych, jak i strun instrumentu Hug jest tak ogromna, że z trudem można rozróżnić dźwięki organiczne od wydobywanych przez instrument. Ten duet [głos i skrzypce] został stworzony w rzeczywistym czasie przez zaledwie jedną osobę sterowaną tylko jednym mózgiem - zachwycał się talentem Szwajcarki John Eyles piszący dla All About Jazz.

Artystka zaskakuje nie tylko umiejętnościami, ale także doborem miejsc, w których występuje. Jej muzykę można było usłyszeć już w tunelach pod Lodowcem Rodanu, w izbie zatrzymań zabytkowego więzienia w Londynie, w zrujnowanym berlińskim bunkrze, w dawnych gorących źródłach leczniczych pod luksusowym hotelem w Baden, w kopenhaskiej stoczni, a nawet na wybrzeżu Atlantyku w Irlandii. Współpracowała natomiast z między innymi Joan Jeanrenaud z Kronos Quartet, saksofonistą Larrym Ochsem i jedną z najważniejszych postaci dla free-jazzu w Europie - Evanem Parkerem.

Frédéric Blondy - pianista i matematyk, z początku interesował się przede wszystkim karierą naukową. Ukończył studia matematyczne i fizyczne na Uniwersytecie w Bordeaux, ale wkrótce zaczął realizować się jako pianista jazzowy. Ostatecznie połączył pasję do muzyki z kształceniem akademickim i przystąpił do Narodowego Konserwatorium w Bordeaux, gdzie studiował grę na pianinie, harmonię i kompozycję. Obecnie sam naucza, pisze muzykę do filmów, powołał trzydziestoosobową orkiestrę ONCEIM (Orchestre National de Création, Expérimentation et Improvisation Musicale), a na scenie występował z: Matsem Gustafssonem, Otomo Yoshihidą czy Rhodrim Daviesem. Wraz z Charlotte Hug nagrał jeden album - Bouquet.

CO? – V. Dni Muzyki Nowej - dzień 2
KTO? – Katarzyna Borek, Vojto Monteur / Frederic Blondy, Charlotte Hug
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 16/01/2015, 20:00
BILETY? – 20,- zniżka na Kartę Dużej Rodziny / 25,- ulgowe dla studentów, uczniów, seniorów / 35,- super zniżka na Kartę Do Kultury / 45,- bez zniżek / 110,- karnet 4 dniowy

Tagi: