Duet na który czekaliśmy

Autor: 
Redakcja

To będzie płyta, o którą fani wolnej improwizacji ustawialiby się w kolejce - gdyby można ją było łatwo dostać w sklepach... Ken Vandermark i Mats Gustafsson spotkali się w Corbett vs. Dempsey Gallery w Chicago by zarejestrować improwizowany duet! Nagrany w ten marcowy wieczór album nosi tytuł Verses.

Galeria Corbett vs. Dempsey to miejsce dość szczególne. Właśnie teraz (do 17 sierpnia) odbywa się tam wystawa malarstwa Petera Brötzmanna. To oni również wydali kilka archwialnych nagrań Sun Ra czy Joe McPhee. Przed tygodniem Corbett vs. Dempsey zostało uznane przez Chicago Magazine najlepszą galerią w mieście! Ale dosyć o samym miejscu...
Mats Gustafsson i Ken Vandermark przez ostatnie 20 lat spotykali się na scenie wiele razy: od Chicago Tenetetu po trio Sonore - by wspomnieć tylko projekty z udziałem Petera Brötzmanna. Niedawno Amerykanin dołączył nawet do trasy tria The Thing. Duet był jednak dla mistrzów wolnej improwizacji nową płaszczyzną znajomości.

Ci, którzy płytę już słyszeli mówią, że to "mądre i piękne dzieło". Album przywodzi ponoć atmosferę epoki nowojoskich loft-sessions. Vandermark chwyta tu za tenor i różnej maści klarnety - Gustafsson za tenor, baryton i alt. 

Album można nabyć np. na stronie galerii

Tagi: