Debiut Billy Hart Quartet w monachijskiej ECM

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
John Rogers

„All Our Reasons” to nowy album Billy Hart Quartet. Jest to pierwszy album nagrany dla wytwórni ECM i będzie dostępny w sprzedaży już od 20 marca. Kwartet tworzą: Mark Turner na saksofonie, Ethan Iverson przy fortepianie, Ben Street na kontrabasie i Billy Hart na perkusji.

Billy Hart Quartet istnieje od 2003 roku (początkowo jako Ethan Iverson/Mark Turner Quartet) i regularnie koncertuje w Nowym Jorku. Debiutancki album „Quartet” sygnowany nazwiskiem Harta został wydany w 2005 roku przez High Note, zyskując uznanie publiczności i krytyki muzycznej. Od tamtej pory muzyka grupy ewoluuje w stronę większej otwartości i wrażliwości, co doskonale wpisuje się w filozofię wytwórni ECM. Autorami utworów znajdujących się na płycie są Billy Hart, Ethan Iverson i Mark Turner.

Billy Hart swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał u boku Shirley Horn i Buck Hill. W latach ’60 koncertował z Jimmy Smithem, Wesem Montgomerym, Eddie Harrisem, and Pharoah Sandersem, by w 1970 roku dołączyć do sextetu Herbiego Hancocka. Współpracował również m.in. z McCoyem Tynerem, Stanem Getzem, Gerry Mulliganem, Billy Harperem, Clarkiem Terrym. W latach ’90 tworzył skład zespołów prowadzonych przez Charlesa Lloyda, Joe Lovano i Toma Harrella. Od lat ‘90 zajmuje się głównie nauczaniem.

Ethan Iverson przeniósł się do Nowego Jorku na początku lat ’90, gdzie uczył się gry na pianinie pod okiem Freda Herscha. Do 2002 roku był dyrektorem, muzycznym Mark Morris Dance Group. Wraz z Reidem Andersonem i Davidem Kingiem tworzy trio The Bad Plus.

Ben Street studiował w bostońskiej The New England Conservatory of Music wraz z Miroslavem Vitousem i Dave Hollandem. Na początku lat ’90 przeniósł się do Nowego Jorku i od tamtego czasu podejmował współpracę m.in. z takimi muzykami, jak: Danilo Perez, Kurt Rosenwinkel, Roswell Rudd, Lee Konitz, David Sanchez, James Moody, Mark Turner, Frank Foster, Clark Terry.

Saksofonista Mark Turner przez ponad 10 lat współpracował z Kurtem Rosenwinklem, w 2004 roku z Jeffem Ballardem i Larrym Grenadierem zaożył trio Fly, z którym koncertuje po dziś dzień.

Tracklista:

1. Song For Balkis

2. Ohnedaruth

3. Toli's Dance

4. Nostalgia For The Impossible

5. Nigeria

6. Duchess

7. Wasteland

8. Old Wood

9. Imke's March