Dave Douglas & Uri Caine w Studiu Koncertowym Polskiego Radia

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

26-go lutego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego z projektem „Present Joys” wystąpią Dave Douglas i Uri Caine.

Dave Douglas - amerykański trębacz i kompozytor jazzowy, znany ze stylistycznego rozmachu swoich kompozycji, które wywodzą się z jazzu, muzyki klasycznej, folkowej, elektronicznej i klezmerskiej. Od 1993 nagrał ze swoimi zespołami ponad 40 albumów, a wyprodukował co najmniej kolejnych 50, włączając albumy wydane pod szyldem własnej niezależnej wytwórni Greenleaf Music. Występował i nagrywał z wieloma artystami jazzowymi, włączając SF JAZZ Collective i zespoły Johna Zorna oraz własny kwintet Sound Prints, prowadzony z saksofonistą Joem Lovano, kwartet Riverside współprowadzony z Chetem Doxasem, duet z pianistą Urim Cainem oraz debiutujący w 2015 r. kwartet High Risk inspirowany muzyką elektroniczną z Markiem Guilianą, Jonathanem Maronem i Shigeto. Niepowtarzalny wkład w muzykę imrpowizowaną przyniósł mu uznanie na całym świecie oraz wiele nagród, w tym dwie nominacje do nagród GRAMMY®. Douglas aktywnie udziela się również jako pedagog i impresario. W 2016 roku będzie pełnił funkcję Dyrektora artystycznego festiwalu jazzowego Bergamo Jazz Festival odbywającego się co roku w marcu. Od 2012 r. prowadzi własne warsztaty jazzowe, których celem jest wzbogacanie muzycznych doświadczeń młodych instrumentalistów. Jest współzałożycielem i dyrektorem Festival of New Trumpet Music odbywającego się w Nowym Jorku od 2002 roku.

Uri Caine - amerykański pianista i kompozytor klasyczny i jazzowy. Naukę gry na pianinie rozpoczął w Filadelfii w wieku 7 lat, następnie studiował pianistykę i kompozycję muzyki na Uniwersytecie Pensylwanii u George’a Crumba i George’a Rochberga. W swojej twórczości łączy elementy muzyki jazzowej i poważnej. Jako lider zespołu nagrał 25 albumów, między innymi ze swoim trio jazzowym, z Bedrock Trio oraz z zespołem wykonującym własne interpretacje muzyki Mahlera, Wagnera, Beethovena, Bacha i Schumanna. W 2006 roku został nominowany do nagrody Grammy® za album The Othello Syndrome. Występował na wielu festiwalach jazzowych, w tym The North Sea Jazz Festiwal, Montreal Jazz Festival, San Sebastian Jazz Festival czy Newport Jazz Festival, a także podczas festiwali muzyki klasycznej — The Salzburg Festival, Holland Festival czy w Operze Narodowej w Monachium. Współpracował między innymi z Donem Byronem, Johnem Zornem, Davem Douglasem oraz Terrym Gibbsem i Buddym DeFranco. Wśród ostatnich kompozycji Caine’a, które swoją premierę miały w 2014 roku, są The Passion of Octavius Catto napisana dla Orkiestry Filadelfijskiej, chóru gospel i solistów oraz Sunburs — koncert fortepianowy dla Neapolitańskiej Orkiestry Symfonicznej.


CO? –  „Present Joys” Dave Douglas & Uri Caine
KTO? – Dave Douglas, Uri Caine
GDZIE? – Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Warszawa
KIEDY? – 26/02/2016, 19:30
BILETY? – 60 zł

Tagi: