Dan Tepfer – algorytmy i duchowość – nowa płyta Natural Machines już w maju

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Dan Tepfer jeden z najważniejszych dzis młodych amerykańskich pianistów, wielokrotny laureat prestiżowych nagród i wykształcony astrofizyk, wyda w maju tego roku najnowszą płyte będzie to recital solo i nosić będzie tytuł Narural Mechines.

Recital solo ale nie taki klasyczny, podczas którego wszystkie dźwięki, które usłyszymy wyjdą spod palców pianisty, choć bez wątpienia ten zasiądzie sam za fortepianową klawiaturą. Rzecz jednak w tym, że nie będzie to klawiatura fortepianu takiego jaki możemy spotkać najczęściej w salach koncertowych. Dan Teper postanowił swoje najnowsze płytowe dzieło wykonać, a wcześniej całą muzykę zaplanowac na samogrające urządzenie Disklavier będące zaawansowaną konstrukcją koncernu Yamaha.

Tak więc dostaniemy muzykę bedącą monologiem i dialogiem w jednym penetrującą przestrzeń i badającą relacje pomiędzy improwizatorskimi predyspocjami muzyka, a światem algorytmów wchodzących w relacje ze spontanicznym aktem twórczym. Jak sam opowiada o niej Tepfer, to muzyka na styku tego co mechaniczne i spontaniczne, łączaca obydwa apekty w jedno.

„Nie tyle napisałem te 11 utorów na płycie, co napisałem sposób, w jaki mogą one funkcjonować. Muzyką którą kocham żyje pomiędzy tym co algorytmiczne i duchowe. To jakby próba ujęcia intuicji w strukturę. Zdarza się nazbyt często, że doświadczamy zjawisk deprecjonujących intelektualizm, występujących przeciw nauce, a nawet przeciw prawdzie. Natural Michines to akt przeciw takiemu widzienia świata.”

Album ukaże się nakładem fiermy Sunnyside Comunications i będzie miał swoją premierę 17 maja 2019 roku.

Tagi: