Dafnis Prieto zdobywcą tegoroczego stypendium MacArthura!

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Henry Lopez

Są takie nagrody i takie stypendia, któych przyznanie potrafi zmienić bieg kariery. Jednym z nich jest corocznie przyznawane dwóm artystom stypedium Mac Arthura. W tym roku jednym z jego laureatów jest kubanski perkusista i kompozytor Dafnis Prieto. W Polsce nie jest on zbyt znanynm muzykiem, ale w USA, gdzie mieszka od 1999r. ma pozycję jednego z najświetniejszych drummerów jazzowej sceny i jednego z najbardziej obiecujących kompozytorów. 

Dafnis wywodzi się z muzycznych środowisk Kuby. Tam też odebrał solidne muzyczne wykształcenie zwieńczone dyplomem w National School Of Music w Havanie. Od 12 lat jednak, podążając śladem wielu tamtejszych artytów, przepwowadził się do Nowego Jorku. Do tej pory Prieto nagrał cztery płyty sygnowane własnym nazwiskiem. Ostatnie z nich, z 1999r. to nagranie koncertowe zarejestrowane w słynnny klubie Jazz Standard, które przyniosło Dafnisowi poważanie zarówno wśród muzcznych krytyków, jak i publicznoci.

W uzasadnienieu tegorocznego werdyktu jury Fundacji Mac Arthura podkreslało, że czeka na 500 tys USD, któy zwycieżca może przeznaczyć na dowolny cel i wykorzystany musi być w ciągu 5 lat od przyznania, powędrował w ręce artysty, któy łączy ze sobą doskonały warsztat instrumentalny (jest wykjładowcą na wydziale Music and Performing Arts Professions w New York University) z nieprzeciętnymi umiejętnościami kompozytorskimi, a w swojej twórczości i w kręgu zainteresowań ma nie tylko muzkę kubańską i jazz, ale również muzykę wpsółczesną, operę oraz taniec i wszystko to łączy w niezwykle oryginalny świat dźwięków. A u nas już wkrótce recenzja ostatniej płyty Dafnisa Prieto "Si o Si" wraz z prezentacjąfragmentów nagrania.