"Crossing Borders" najnowsza płta tria Marcina Olaka. Za kilka dni w sklepach u nas do posłuchania przed premierą!

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. wydawcy

Marcin Olak Trio to jeden z najoryginalniejszych projektów na nowej polskiej scenie muzycznej. Muzyka tria, w większości kompozycje Marcina, to oryginalne połączenie jazzowej improwizacji ze współczesną kameralistyką. Co ciekawe: jest to jeden z niewielu projektów – nawet na świecie! – w których w roli głównej możemy usłyszeć gitarę klasyczną czy akustyczną, co czyni Marcin Olak Trio zespołem wyjątkowym. Punktem wyjścia jest zatem akustyczne brzmienie: gitar, kontrabasu i preparowanej perkusji. Elektronika sprowadzona do niezbędnego minimum, a brzmienie zespołu jest kreowane wyłącznie przy pomocy żywych dźwięków Jedynym – i to dość wydajnym – źródłem energii na scenie stają się muzycy. I dokładnie o to chodzi.

Zespół został zaproszony do udziału w festiwalach: Warsaw Summer Jazz Days (2008 – ten koncert został zarejestrowany przez TVP Kultura), Wrocławski Festiwal Gitarowy (2012), Guitar City (2005, 2008), Jazz na Buduku (2006, 2008, 2012), Jazz w Ruinach (2007), Jazz Juniors (2005), Warsaw Underground Jazz (2003) i innych. Jednym z ciekawszych był bez wątpienia Warszawski Festiwal Gitarowy (2008), na którym po raz pierwszy wykonano koncert na trio jazzowe i orkiestrę autorstwa Marcina: Impresje na gitarę, kontrabas, perkusję i smyczki. W maju 2005 ukazała sie debiutancka płyta Marcin Olak Trio, Zealot. Utwór She Comes z tej płyty znalazł się na składance Polish Jazz 2007.

W listopadzie 2008 do sklepów trafił kolejny album tria, zatytułowany Simple Joy. Teraz pora na trzecią odsłonę triowych podróży Marcian Olaka. Najnowsza płta "Crossing Borders" ukaże się 13 pażdziernika tego roku. Na kontrabasie zagrał na niej Maciej Szczyciński, Hubert Zemler na perkusji oraz gość specjalny grający na instrumentach perkusyjnych Mikołaj Miki Wielecki.