Charles Lloyd gościem Tria Marcina Wasilewskiego w Teatrze Roma w ramach cyklu „Dobry wieczór jazz”

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

3 listopada 2016 roku czeka nas jedno z najważniejszych jazzowych wydarzeń roku w Polsce. W ramach prowadzonego od dwóch lat cyklu „Dobry wieczór jazz” pod artystyczną opieką Krzysztofa Herdzina, Teatr Roma w Warszawie będzie gościł wielką gwiazdę jazzu, legendarnego amerykańskiego saksofonistę Charlesa Lloyda, który jako gość specjalny Tria Marcina Wasilewskiego wystąpi na jedynym koncercie w Polsce.

Bedzie to niezwykle prestiżowe wydarzenie muzyczne z udziałem artystów światowego formatu. Gdy Charles Lloyd wiele lat temu zobaczył „w akcji” muzyków Tria Marcina Wasilewskiego na jednym z koncertów w USA, powiedział tylko: „Chciałbym z nimi kiedyś zagrać”. Musiało upłynąć ponad 10 lat, aby jego życzenie spełniło się w Warszawie.

Marcin Wasilewski Trio w składzie Marcin Wasilewski - fortepian, Sławomir Kurkiewicz - kontrabas oraz Michał Miśkiewicz – perkusja, to jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny jazzowej, a muzycy Tria to jedyni – obok Tomasza Stańki – polscy artyści w katalogu prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium. Uznawani za jedną z najwybitniejszych formacji jazzowych swojego pokolenia w Polsce i w Europie, cieszą się nieustającym podziwem zarówno na scenie krajowej, jak i zagranicznej. Dzięki światowej dystrybucji ECM Records mają swoich fanów w najodleglejszych zakątkach świata.

Muzycy, wielokrotnie nagradzani w Polsce i poza krajem, za ostatni album „Spark of life” otrzymali Złotą Płytę już 6 tygodni po premierze. Mają też na swoim koncie przyznawane przez czytelników Jazz Forum tytuły Album Roku orazAkustyczny Zespół Roku, są również wielokrotnymi laureatami Fryderyków (w roku 2015 otrzymali najważniejsze wyróżnienia – w kategorii Album Roku Jazz i Artysta Roku Jazz dla Marcina Wasilewskiego).

 

Charles Lloyd to legenda światowego jazzu, jeden z najwybitniejszych saksofonistów i kompozytorów na świecie. 
Swoje magnetyzujące, oryginalne i bezkompromisowe brzmienie ukształtował dzięki bogatej bluesowo-jazzowej tradycji muzycznej rodzinnego Memphis.

Naukę gry na saksofonie rozpoczął jako dziewięciolatek. Począwszy od 12. roku życia  wsółpracował jako sideman w zespołach bluesowych takich tuzów jak B. B. KingHowlin’ Wolf czy Bobby Blue Bland, a na początku lat 60. grał u boku Chico Hamiltona.

Prawdziwą sensację na świecie wywołał swoim kwartetem, w którym jako pierwszy zaprezentował światu talent Keitha Jarretta oraz Jacka DeJohnette’a z kontrabasistą Cecilem McBee. W 1966 roku ich występ na festiwalu jazzowym w Monterey zaowocował legendarnym albumem “Forest Flower”. Była to jedna z pierwszych płyt jazzowych, która sprzedała się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Jest też pierwszym w historii artystą, który w czasie „zimnej wojny” wystąpił w Związku Radzieckim nie na zaproszenie władz, a „zwykłych ludzi”.

Charles Lloyd jest laureatem wielu najbardziej prestiżowych nagród muzycznych. Tylko w 2015 roku został laureatem jednego z najbardziej cenionych tytułów NEA Jazz Master Fellow oraz przyjął Honorowy Doktorat Berklee School of Music.

Mecenasem koncertu jest STOART Związek Artystów Wykonawców, a Partnerami koncertu: TVP Kultura, Universal Music Polska (dystrybutor płyt ECM Records i Blue Note), Jazz Forum, Jazz Soul, Jazz Press, Golden Mine,  Warsaw Sofitel Victoria.

 

Dzień przed koncertem, 2. listopada o godz. 19:00 tylko w Kinie Atlantic odbędzie się pokaz filmu „Charles Lloyd- Arrows Into Infinity” w reżyserii jego wieloletniej partnerki życiowej, co- producentki płyt i managerki Dorothy Darr oraz Jeffery’a Mores’a.  Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z udziałem Dorothy Darr i samego Charlesa Lloyda, którzy odpowiedzą na pytania widzów. 

Film „Charles Lloyd- Arrows Into Infinity” w reżyserii jego wieloletniej partnerki życiowej, co- producentki płyt i managerki Dorothy Darr oraz Jeffery’a Mores’a, to unikalny obraz, ukazujący życie wciąż rozwijającego się artysty poprzez wspomnienia, archiwalne filmy i zdjęcia oraz przede wszystkim muzykę, dużo muzyki! Historia Charlesa Lloyda pokazana w filmie krzyżuje się z najważniejszymi momentami w historii jazzu.

Aby wziąć udział w pokazie filmu 2 listopada prosimy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się w tym miejscu – KLIKNIJ TUTAJ:

https://www.facebook.com/events/1666076700373983/

UWAGA: Zgłoszenia przyjmowane są do 31 października. Każde zgłoszenie zostanie potwierdzone przez Kino Atlantic.

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: