Cecil Taylor i Tony Oxley - nowy album w katalogu Fundacji Słuchaj!

Autor: 
Redakcja (materiały promocyjne)
Autor zdjęcia: 
Cecil Taylor (KRzysztof Machowina), Tony Oxley (Rafał Nowak)

W ubiegłym roku oficyna wydawnicza Fundacji Słuchaj obchodziła piąte urodziny. Postanowiliśmy wówczas, dość arbitralnie z resztą, że wyjście z wieku dziecięcego trzeba uczcić szczególnie, po pierwsze wydając nieco więcej płyt niż w latach ubiegłych, po drugie wprowadzając do katalogu muzykę, o której marzyliśmy po cichu od dawna i której w naszym katalogu jeszcze nie było, a która zagrana została przez największe ikony.

Zamiar jak do tej pory się udaje. W katalogu FSRecords znalazły się nagrania Joelle,Leandre, Myry Melford, Nate’a Wooleya, Guillermo Gregorio, Joe Fondy, doskonale znanych z wcześniejszych albumów Agustiego Fernandeza, Barry’ego Guya, Trevora Wattsa, Gerry’ego Hemingwaya czy młodszych twórców jak Martin Kuchen, Pandelis Karayorgis, Roland Dahinden czy Hildegarde’a Kleeb.

Obiecujemy, że to nie koniec, ale teraz jako, że jest dzień dziecka, a my cieszymy się jak dzieci, czas sprawić Wam i sobie prezent szczególny. Rozpiera na duma i radość. Powitajmy w katalogu labela album „Birdland, Neuburg 2011”. W rolach głównych wielki duet Cecil Taylor i Tony Oxley nagranych przez Bayrischer Rundfunk w klubie Birdland w niemieckiej miejscowości Neuburg w połowie drogi pomiędzy Monachium a Norymbergą.

Na widowni zgromadziło się wówczas nieco ponad 100 osób. To rzadka sytuacja. Cecil Taylor w tamtych czasach od dekad cieszył się statusem jednej z największych gwiazd jazzu, ikoną grającą właściwie tylko w dużych salach koncertowych, dla publiczności o wiele liczniejszej. Tak właśnie było w Bielsku, kiedy tego samego roku Taylor i Oxley przyjęli zaproszenie pana Tomasza Stańko. Pamiętamy ten koncert jakby odbył się dziś! Nie był nagrywany, ale do klubu Birdland ekipa nagraniowa dowodzona przez Rolanda Spiegela zjechała w komplecie, wyposażona w aparaturę pozwalającą nagrać występ Cecila Taylora w prawdziwie wybornej jakości!

Jak wspomina w liner note rzeczony Roland Spiegel „To był wyjątkowy moment, wieczór 11 listopada 2011 roku. Europejscy fani Cecila Taylora mogli znaleźć się tak blisko swojego idola jak nigdy dotąd. Zupełnie inaczej niż kilka lat temu, kiedy pianista występował dla 1000 osób zgromadzonych w monachijskim Prinzregenten Theater (…) Teraz dokładnie 112 fanów zebrało się w pięknej historycznej piwnicy klubu Birdland, który od kilku aktywnie pracował na swoją reputację jednego z najważniejszych miejsc koncertowych na napie improwizowanej Europy.”  (…) żeby osłuchać drobnego kruchego człowieka o wielkiej energii, mistrza swobodnych dźwięków huczącego jak grom ale także brzmiącego jak drobiny stłuczonego szkła.  Jakiż to był kontrast What a contrast!  Jak niezwykłe muzyczne doświadcznie!

Udało nam się to niezwykłe zdarzenie na trochę zachować od zapomnienia. Czas na Cecila Taylora I Tony’ego Oxleya i koncert w Birdland w limitowanym do 350 sztuk nakładzie.

 

 

 

Tagi: