Billie Joe Armstrong i Norah Jones nagrali „Foreverly” piosenki The Everly Brothers

Autor: 
Redakcja

Billie Joe Armstrong, na co dzień lider poppunkowego tria Green Day i Norah Jones połączyli siły, aby nagrać płytę z piosenkami, które przez ponad pół wiekiem wydał legendarny duet The Everly Brothers. Album nosi tytuł „Foreverly”, a jego premiera odbędzie się 25 listopada.  

Zawierająca 12 piosenek płyta pod szyldem Billie Joe + Norah, została nagrana przez artystów, którzy w sumie zdobyli kilkanaście nagród Grammy. Za inspirację posłużyła im legendarna płyta Dona i Phila Everly, wydana w 1958 roku „Songs Our Daddy Taught Us” zawierająca tuzin przepięknych tradycyjnych, balladowych piosenek country i folkowych. Armstrongowi i Jones udało się zachować klimat oryginalnych nagrań braci Everly. Piosenka Long Time Gone promuje „Foreverly”:Płyta została nagrana w Nowym Jorku, w studiu The Magic Shop na Manhattanie. Oprócz Billego (który zabrał na Wschodnie Wybrzeże swojego inżyniera dźwięku Chrisa Dugana) i Norah w studiu znaleźli się też basista Tim Luntzel i perkusista Dan Rieser, jak również skrzypek Charlie Burnham oraz Johnny Lam, który zagrał na pedal steel guitar. Armstrong i Jones poza śpiewaniem także grają — na gitarze i fortepianie. Było to bardzo zabawne i eksperymentalne doświadczenie – zapewnia Norah. Billie rzuca też nieco więcej światła na początki projektu: The Everly Brothers uwielbiałem od dziecka. Ale dopiero parę lat temu natrafiłem na płytę „Songs Our Daddy Taught Us” i z miejsca się w niej zakochałem. Potem wpadł mu do głowy pomysł, żeby nagrać te piosenki z wokalistką. Norah Jones przyszła mu do głowy jako pierwsza, bo: potrafi zaśpiewać wszystko, od rocka do bluesa i jazzu.

Gdy po dziewięciu dniach piosenki były już nagrane, Norah Jones spojrzała na Bill'ego i powiedziała: I co, pewnie nie przypuszczałeś, że kiedyś nagrasz płytę country? Wokalistka zadowolona z pracy mówi o koledze z duetu: Jego zachwyt nad tymi piosenkami i takie proste, organiczne i otwarte podejście do nich, bardzo mnie inspirowały do działania. Billie nie trzymał się sztywno swoich pomysłów, dzięki czemu mieliśmy w studiu więcej zabawy, gdyż mogliśmy wybierać to, co nam najbardziej odpowiadało.

 

„Foreverly” tracklista:
 
 1. Roving Gambler
 2. Long Time Gone
 3. Lightning Express
 4. That Silver Haired Daddy Of Mine
 5. Down In The Willow Garden
 6. Who's Gonna Shoe Your Pretty Little Feet
 7. Oh So Many Years
 8. Barbara Allen
 9. Rockin' Alone (In An Old Rockin' Chair)
 10.  I'm Here To Get My Baby Out Of Jail
 11. Kentucky
 12. Put My Little Shoes Away