Baronowa Jazzu - premiera wydawnictwa Czarne

Autor: 
Redakcja

Dziedziczka Rothschildów, wychowywana w dostatku i bajkowej aurze arystokracji, wyszła za mąż za francuskiego barona, urodziła pięcioro dzieci, walczyła w ruchu oporu, ale jej prawdziwe życie zaczęło się, gdy pierwszy raz usłyszała „Black, Brown and Beige” – symfonię jazzową Duke’a Ellingtona, a krótko po tym „Round Midnight” Theloniousa Monka. Biografię Pannonici Rothschild, napisaną piórem jej ciotecznej wnuczki Hannah, opublikowało właśnie po polsku wydawnictwo Czarne. 

Kathleen Annie Pannonica Rothschild de Koenigswarter znana jako Nica, otrzymała miano legendy w świecie jazzu, Nazywana „baronessą bebopu” lub „jazzową baronessą”, ze względu na mecenat, który roztoczyła nad jazzowymi artystami, zapewniając im wsparcie promocyjne, organizując miejsca prób, utrzymując ich i dając schronienie.

Najdroższymi jej sercu byli Charlie Parker i Thelonious Monk, którego wspieranie stało się projektem jej życia. Uczęszczała na jego koncerty, współpracowała z menedżerem Harrym Colomby, dbając o jak najlepsze promowanie jego muzyki, by w końcu zapewnić mu spokojny żywot we własnym domu w Weehawken w stanie New Jersey. W zamian za poświęcony mu czas otrzymała możliwość uczestniczenia w niezwykłości świata Monka, który skomponował dla niej utwór pod rozpoznawalnym do dzisiaj tytułem „Pannonica”.

Baronowa jazzu to muzyczna odyseja i przepiękna historia miłosna. Opowieść o niezwykłym życiu wiodącym z brytyjskiej posiadłości, przez ciemność Holokaustu, aż do szalonego środowiska nowojorskiej sceny jazzowej.

"Thelonious Monk napisał „Pannonicę”, bawiąc się jednym drobnym motywem, wodząc nim w górę i w dół, na granicy trybu światła i mroku. Melodia wyemancypowana z harmonii wędruje samotnie bez dominanty celu. Ani do tańca, ani do uniesień, ani do przytulania. Wyłącznie do bycia sobą. Niezwykła i ważna dla mnie książka." - powiedziała o "Baronowej Jazzu" Anna Maria Jopek. 

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne w przekładzie Dobromiły Jankowskiej i dostępna jest na stronach wydawnictwa

Tagi: