Atomic i The Thing zainaugurują w piątek 12. edycję festiwalu Jazz Jantar

Autor: 
Redakcja

19 startuje 12. edycja Festiwalu Jazz Jantar. Program festiwalu to sześć bloków tematycznych: mainstreamowy All That Jazz, awangardowy Avant Days, Polska Scena Jazzowa, Trójmiejska Scena Jazzowa, Młoda Scena Jazzowa oraz bloki dedykowane muzyce europejskiej - w tegorocznej edycji jest to Norway.NOW i fascynacjom muzycznym trójmiejskich muzyków - blok: Sygnowano – w tym roku gospodarzem tej części festiwalu będzie Mikołaj Trzaska.

W Skandynawii jazz od zawsze cieszył się wysokim uznaniem, a sami muzycy zaliczani są do ścisłej światowej czołówki najbardziej oryginalnych kompozytorów, instrumentalistów oraz improwizatorów. Mikołaj Trzaska do swego dnia SYGNOWANO: MIKOŁAJ TRZASKA wybrał ATOMIC i THE THING, których koncerty otworzą tegoroczny festiwal. Sam Mikołaj Trzaska zaprezentuje swój nowy, międzynarodowy projekt MIKOŁAJ TRZASKA QUARTET.

Skandynawowie mocno zaznaczą swoją obecność na tegorocznym FJJ. Blok Norway.NOW to trzy koncerty: BUGGE WESSELTOFT SOLO, MIKE MAINIERI & NORTHERN LIGHTS i NILS PETTER MOLVAER. Pianista Bugge Wesseltoft i Nils Petter Molvaer, który w Gdańsku zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty BABOON MOON to pionierzy nu-jazzu. Obaj uczestniczyli w nagrywaniu płyty NORTHERN LIGHTS, wydanej przez amerykańskiego wibrafonistę Mike’a Mainieri, twórcę legendarnego STEPS AHEAD. Na scenie w Żaku, obok Mainieri wystąpi m.in. Bugge Wesseltoft i znakomity kontrabasista Arild Andersen. Tegoroczne Avant Days to także GET THE BLESSING, który tworzą muzycy Portishead, prezentując muzykę będącą mieszanką trip - hopu, elektroniki i jazzu. Podczas festiwalu zagrają materiał z najnowszej płyty OC DC, dedykowanej Ornette Colemanowi i Donowi Cherry’emu.

Polska odsłona avantowa to LEVITY z projektem AFTERNOON DELIGHTS i kIRk z MSZĄ ŚWIĘTĄ W BRĄSWALDZIE.

Wątek współczesnej pianistyki jazzowej podobnie, jak w zeszłorocznej edycji festiwalu, będzie wyraźny także w tym roku. Obok wspomnianego już Bugge’ego Wesseltofta młode pokolenie będzie reprezentował nadzwyczaj utalentowany 22-letni Amerykanin AUSTIN PERALTA, mający już w swoim dorobku współpracę z Ronem Carterem, Erykah Badu oraz dwie autorskie płyty (jedna z nich nagrana z muzykami z Cinematic Orchestra), wydane przez Brainfeeder, niezależną wytwórnię z Los Angeles. A nazwa Brainfeeder to dzisiaj znak najwyższej jakości. 

Jak co roku na Festiwalu Jazz Jantar nie zabraknie wielkich gwiazd, muzyków i zespołów o imponującym dorobku, którzy odegrali w historii jazzu znaczącą rolę. All That Jazz to WORLD SAXOPHONE QUARTET EXPERIENCE i JOHN MCLAUGHLIN & THE 4TH DIMENSION.

WSQ, założony w 1976 roku przez czterech wybitnych i charakterystycznych amerykańskich saksofonistów, wywodzących się z kręgów chicagowskiej i nowojorskiej awangardy, do Gdańska przyjedzie z projektem dedykowanym Jimiemu Hendrixowi. Dzisiaj WSQ to saksofoniści: Olivier Lake, David Murray, Hamiet Bluiett i Tony Kofi. Wystąpią w powiększonym o basistę i perkusistę składzie. Basista to kolejna legenda: Jamaaladeen Tacuma, który wraz z saksofonistą Ornette'em Colemanem i gitarzystą Jamesem "Blood" Ulmerem wprowadził funkowy jazz lat 70-tych na awangardowe tory jazzu harmolodycznego. Anglika Johnyego McLaughlina słyszymy na IN A SILENT WAY, JACK JOHNSON i BITCHES BREW Davisa.  I dwa słowa: MAHAVISHNU ORCHESTRA. W Sali Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance przedstawi swój projekt JOHN MCLAUGHLIN & THE 4TH DIMENSION.

Ale All That Jazz to także NOSTALGIA 77 feat. JOSA PEIT. W Żaku zagrają materiał z płyty THE SLEEPWALKING SOCIETY, będący fuzją chilloutu, nu-jazzu, ale też folku i bluesa. Przyjadą do Gdańska z wokalistką Josą Peit, obdarzoną wyjątkowym głosem, której wpływ na całokształt płyty jest ogromny.

To, co wyróżnia Festiwal Jazz Jantar na tle innych festiwali jazzowych to bardzo mocne wsparcie dla lokalnej sceny jazzowej. Blok Trójmiejska Scena Jazzowa 2012 to przede wszystkim nowe projekty: saksofonisty Macieja Sikały MACIEJ SIKAŁA TRIO, mocnego tria TYMAŃSKI & PUCHOWSKI FEAT. GRZEGORZ GRZYB oraz elektrycznego zespołu kontrabasisty Janusza Mackiewicza ELEC-TRI-CITY.

Wokalistka KRYSTYNA STAŃKO przygotowuje na jesień nową płytę KROPLA SŁOWA oraz przedstawi 3 dyplomantki z gdańskiej Akademii Muzycznej Gabrielę Janusz, Alicję Serowik, Paulinę Łabę. A na finał sobotnich wieczorów festiwalowych Młoda Scena Jazzowa, czyli koncerty studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.

Program Festiwalu Jazz Jantar 2012

19.10.2012 - Sygnowano Mikołaj Trzaska

Atomic

The Things

20.10.2012 - Norway.NOW

Bugge Wesseltoft Solo  Mike Mainieri & Northern Lights

Młoda Scena Jazzowa

21.10.2012 - Avant Days / Norway.NOW

Mikołaj Trzaska Quartet

Nils Petter Molvaer / BABOON MOON

kIRk / kawiarnia

24.10.2012 - All That Jazz

World Saxophone Quartet Experience

26.10.2012 - Dyplomy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki

Gabriela Janusz / Alicja Serowik / Paulina Łaba

27.10.2012 - Trójmiejska Scena Jazzowa / ATJ

Maciej Sikała Trio

Nostalgia 77 feat. Josa Peit

MSJ

28.10.2012 - TSJ

Krystyna Stańko / KROPLA SŁOWA

Tymański & Puchowski feat. Grzegorz Grzyb

2.11.2012 - AD / ATJ

Levity / AFTERNOON DELIGHTS

Austin Peralta Trio

3.11.2012 - TSJ / AD

Elec-tri-city

Get The Blessing / OC DC

MSJ

4.11.2012 - ATJ / Polska Filharmonia Bałtycka

John McLaughlin & the 4th Dimension