Andrew Cyrille/Wadada Leo Smith/Bill Frisell - Lebroba

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Legendarny perkusista Andrew Cyrille, znany choćby z wieloletniej współpracy z wielkim Cecilem Taylorem, Davidem Murrayem czy wybornym klarnecistą Johnem Carterem widać zadowomowił się w monachijskiej oficynie wydawniczej. 

Kilka dni temu na sklepowe półki trafił drugi wydany dla ECM album w roli lidera. Tytuł płyty Lebroba to połączenie słów Leland, Brooklyn i Baltimore, czyli nazw miejscowości, w których urodzili się trzej protagoniści tego wydania.

Wszyscy mieli swoje debiuty dla ECM wiele lat temu: perkusista Andrew Cyrille na albumie Mariona Browna Afternoon of a Georgia Faun (1970), trębacz Wadada Leo Smith na swoim Divine Love (1978), a gitarzysta Bill Frisell na Fluid Rustle (1979) Eberharda Webera. Frisell już wcześniej współpracował z Cyrillem przy The Declaration of Musical Independence (ECM), ale Lebroba to pierwsze spotkanie gitarzysty z Wadadą Leo Smithem.

Cyrille jako leader dał dużo przestrzeni twórczej swoim muzykom. Wszyscy trzej mieli okazje dostarczyć na płytę własne kompozycje, np. Wadada stworzył 17-minutową dedykację dla Alice Coltrane zatytułowaną Turiya.

Nie jest też niespodzianką  że w swoich własnych kompozycjach Cyrille zawarł wiele odniesień do muzyki zachodnio-afrykańskiej i bluesa, ani też to, że odszedł od konwencjonalnego potraktowania perkusji, kładąc większy nacisk na eksponowanie melodie, uwypuklenie interakcje pomiędzy towarzyszącymi mu muzykami oraz koncentrację na wspólnie kreowanej przestrzeni improwizatorskiej.

 

Tagi: