Alexander Von Schlippenbach i pięć dekad Globe Unity Orchestra

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Czym jest stworzona przez wybitnego pianistę i improwizatora Globe Unity Orchestra nasi czytelnicy wiedzą doskonale. Stworzona w 1966 roku na zamówienie Jazz Fest Berlin, stała się sztandarową i pierwszą w historii europejską orkiestrą złożoną z muzyków improwizujących.

Nic więc dziwnego, że gdy przyszedł zas świętowania 50 rocznicy urodzin grupy, Jazz Fest Berlin doprowadził do ponownego spotkania słynnego bandu. Nie było też dziełem przypadku, że występ ten został wówczas nagrany. Skład co prawda bardzo został bardzo zmieniony, ale kilka nazwisk to postacie związane z Globe Unity Orchestra nieomal od samego początku jej istnienia. I tak na scenie festiwalowej stanęli: Henrik Walsdorff, Ernst-Ludwig Petrowsky, Daniele D'Agaro, Gerd Dudek, Evan Parker, Rudi Mahall – instrumenty stroikowe, Axel Dörner, Manfred Schoof, Jean Luc Capozzo, Ryan Carniaux- trąbki, Christof Thewes, Wolter Wierbos, Gerhard Gschlößl - puzony, Carl-Ludwig Hübsch - tuba, Paul Lovens, Paul Lytton – perkusja i oczywiście Alexander von Schlippenbach – fortepian. Dla polskich słuchaczy nie bez znaczenia będzie fakt, że do składu orkiestry zaproszony został także Tomasz Stańko.

W kwietniu tego roku, a więc dwa lata od czasu belińskiego koncertu nagranie festiwalowe ukaże się na płycie kompaktowej zatytułowanej GLOBE UNITY ORCHESTRA – 50 YEARS. Jej wydawcą będzie rzecz jasna Intakt Records.

Tagi: