Aleksandra Tomaszewska Septet na Babskim Graniu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Aleksandra Tomaszewska wystąpi 4-go lutego, w Klubie Żak, w ramach 6. Babskiego Grania. Usłyszymy, specjalnie przygotowany na festiwal, projekt Tribute to Kenny Wheeler.

Tribute to Kenny Wheeler jest premierowym projektem Aleksandry Tomaszewskiej. Pianistka napisała nowe kompozycje, które stylistycznie zbliżone są do muzyki Kennego Wheelera. Podobieństwo to dotyczy szczególnie doboru składu zespołu, bogatej harmonii oraz melodii. Do niektórych kompozycji zostały napisane teksty autorstwa Alicji Kubicy. Jak mówi kompozytorka, bardzo inspirujący dla niej okazał się widok z dachu jej kamienicy (kilka tytułów nowych kompozycji bezpośrednio nawiązuje do wrażeń wizualnych z 12-tego piętra).

Aleksandra Tomaszewska jest kompozytorką, dyrygentką, pianistką oraz wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Dwukrotna laureatka I Nagrody Konkursu Kompozytorskiego Komeda Jazz Festiwal (w 2009 i w 2011). Zespół Aleksandry Tomaszewskiej występował na festiwalach jazzowych: Jazz Jantar Festiwal, Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy pod Baranami w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Jazsowy w Teatrze Leśnym,  Sopot Jazz Festival i Jazz Berlin Fest, na którym niemieccy krytycy okrzyknęli Tomaszewską polską Marią Schneider. Warto również wspomnieć, że Aleksandra Tomaszewska ma już na swoim koncie nagrania z NDR Big Bandem, czym obok niej z polskich muzyków może poszczycić się tylko Jan Ptaszyn Wróblewski i Władysław Sendecki.

CO? – 6. Babskie Granie: Aleksandra Tomaszewska Septet
KTO? – Tomasz Dąbrowski, Henryk Miśkiewicz, Aleksandra Tomaszewska, Maciej Grzywacz, Anna Serafińska, Robert Kubiszyn, Bodek Janke
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 04/02/2017, 20:00
BILETY? – 40 zł / 30 zł / 20 zł / 15 zł

Tagi: