Akustyczna Informatyka według Dana Tepfera

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Debra Scherer

Lubimy Dana Tepfera - za wariacje na temat Wariacji Goldbergowskich, za współpracę z Lee Konnitzem, a także za to, że był przyjacielem nieodżałowanej Izumi Uchidy-Guillemin. Z tym większą czujnością obserwujemy kolejne kroki tego niezwykle zdolnego pianisty - tym bardziej, że wyborów dokonuje on nieoczywistych. Jego nowy projekt nazywa się „Acoustic Informatics” a towarzyszą mu w nim członkowie jednego z najlepszych zespołów wykonujących muzykę współczesną: ICE - International Contemporary Ensemble.

Jak sama nazwa wskazuje, w „Acoustic Informatics” Dan Tepfer źródłem inspiracji jest dla pianisty relacja między analogowym światem muzyki akustycznej a kompozycjami generowanymi z pomocą informatycznych algorytmów. Nie znaczy to jednak, że muzyka „Acoustic Informatics” wyzbyta jest swojej sfery duchowej i emocjonalnej. Jak podkreśla Tepfer: Tak jak muzyka Bacha jest taka genialna właśnie dlatego, że łączy w sobie głęboki matematyczny porządek z równie głęboką wrażliwością, tak w moim projekcie język informatyki jest narzędziem w służbie radości i witalności jakie niesie ze sobą improwizacja.

Dan Tepfer wykorzystuje w swoim nowym przedsięwzięciu wyjątkowy instrument - disklavier: fortepian, który może być sterowany za pomocą komputera. Napisany na potrzeby „Acoustic Informatics” program komputerowy analizuje improwizacje pianisty i samodzielnie, w czasie rzeczywistym uzupełnia muzykę według odpowiedniego algorytmu. W ten sposób pianista może grać na tym samym instrumencie duecie w komputerem.

Algorytm, podobnie jak zasady kontrapunktu, dbają o muzyczną formę, pozwalając muzykowi w pełni skupić się na emocjonalnej warstwie improwizacji. Wszystko to otwiera przed improwizatorem nowa pola do muzycznej eksploatacji.

„Acoustic Informatics” powstało jako projekt solowy. Teraz jednak rozszerza się o zespół ICE. Tepfer pisze teraz muzykę specjalnie dla nich, wykorzystując algorytmy i informatyczne narzędzia do komunikacji. Pod koniec stycznia muzycy spotkają się w ramach artystycznej rezydencji w Catskill Jazz Factory. W lutym zaś czekają ich wspólne koncerty w nowojorskiej Le Poisson Rouge a następnie w The Mansion at Strathmore w Waszyngtonie. Pianiście towarzyszyć będą: Joshua Rubin (klarnet),  Rebekah Heller (fagot),  Alice Teyssier (let) i Ryan Muncy (saksofon).

Tagi: