Akiko wystąpi na Ladies’ Jazz Festival

Autor: 
Redakcja

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy nowego jazzu z Kraju Kwitnącej Wiśni – Akiko, będzie gościem Gdynia Ladies' Jazz Festival 2013. Artystka wystąpi na scenie Ucha 14 lipca. Choć w repertuarze Akiko znajdziemy ponad 500 standardów jazzowych, jest ona śpiewaczką niezwykle uniwersalną. Niemal każda jej płyta to eksploracja innego muzycznego stylu.

Pracowała ze znakomitymi producentami – Swing Out Sister, Tatsuo Sunaga, Yasuharu Konisi (ex:pizzicato five), Bugge Wesseltoft (Jazzland). Swoje nagrania realizowała nie tylko w Japonii, ale i w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Rio de Janeiro czy Oslo. Współpracuje z najlepszymi, ale sama też jest cenioną producentką i autorką piosenek. Pracując nad swoimi płytami z wielką starannością, dba o każdy element – począwszy od doboru repertuaru, a kończąc na szacie graficznej. Artystce podczas występu towarzyszyć będzie znakomity zespół Marcin Olak Trio. Na występ złożą się standardy jazzowe oraz tradycyjne pieśni japońskie w jazzowych aranżacjach. Nie jesteśmy drugą Japonią, ale łączy nas miłość do Chopina i nie tylko jego. Koncert pokaże jak bliskie, a jednocześnie odmienne może być spojrzenie artystów na jazz z dwóch tak różnych, choć nie tak zupełnie odległych sobie krajów.

 

Marcin Olak – jest jednym z ciekawszych gitarzystów na polskiej scenie jazzowej. Jako jeden z nielicznych gra jazz na gitarze klasycznej i akustycznej, wykorzystując specyficzne możliwości brzmieniowe i artykulacyjne tych instrumentów; czasem sięga też po gitarę elektryczną. Chętnie porusza się na pograniczu różnych stylistyk: między jazzem a muzyką współczesną, między formą zamkniętą a improwizowaną.

Podczas koncertu w ramach Gdynia Ladies' Jazz Festival Akiko towarzyszyć będzie trio w składzie:

Marcin Olak – gitary
Maciej Szczyciński – kontrabas
Huber Zemler – perkusja