Jazz Juniors 2015: Stanisław Słowiński na szczycie podium

Autor: 
Urszula Nowak
Autor zdjęcia: 
Paweł Mazur, Jazz Juniors

39. Edycja Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych JAZZ JUNIORS zakończona. Grand Prix powędrowało do zespołu Stanisław Słowiński Quintet. Na podium również Quindependence oraz Piotr Budniak Essential Group.

W skład międzynarodowego jury, oceniającego w tym roku młodych wykonawców weszli: Indrė Jučaitė (Litwa), Ivan Blagojevic (Serbia), Tommy Caggiani (Hiszpania), Adam Huang (Chiny), György Wallner (Węgry).  Przemawiająca w imieniu przyznających nagrodę Jučaitė - Dyrektor Artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Kaunas na Litwie pogratulowała wszystkim wykonawcom, zaznaczając, że poziom zmagań był wysoki. W studio Radia Kraków im. Romany Bobrowskiej wysłuchaliśmy półgodzinnych wystąpień wszystkich nagrodzonych, w kolejności od trzeciego do pierwszego miejsca. Na scenie nie zabrakło nazwisk, o których często piszemy na łamach Jazzarium przy okazji powstawania debiutanckich (i nie tylko) albumów oraz  rozstrzygnięć innych międzynarodowych konkursów.

 

Trzecie miejsce wywalczył zespół Piotr Budniak Essential Group w składzie: Piotr Budniak (perkusja), Szymon Mika (gitara), Kajetan Borowski (fortepian), Adam Tadel (kontrabas) oraz Dániel Varga (saksofon). Lider składu w latach ubiegłych zdobył już tytuł laureata Jazz Juniors. W ramach wczorajszego koncertu mieliśmy przyjemność posłuchać najświeższych pomysłów perkusisty, które znalazły odzwierciedlenie min. na wydanej niedawno płycie „Simple Stories About Hope And Worries".  W składzie Essential Group znakomicie zaprezentował się min. Szymon Mika – tegoroczny laureat I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany.  Dynamiczna, podążająca w różnych kierunkach muzyka, rokujący skład młodych, aczkolwiek doświadczonych instrumentalistów.

 

Drugie miejsce przyznano powstałej niedawno formacji Quindependence, która otrzymała dodatkową nagrodę w postaci sesji nagraniowej w Studio Nagrań Dworek Białoprądnicki. Zespół zaprezentował się w składzie: Dominik Borek (trąbka) Krzysztof Matejski (saksofon) Michał Salamon (fortepian) Miłosz Skwirut (kontrabas) oraz Paweł Nowak (perkusja). Muzycy wykonali min. autorskie kompozycje pianisty. Swoją prezentację zbudowali w dużej mierze na rozbudowanych partiach solowych poszczególnych instrumentów. Energicznie i nowocześnie.

 

Grand Prix 39. edycji konkursu JAZZ JUNIORS otrzymał Stanisław Słowiński Quintet. Lider zwycięskiego składu przed półtora roku został laureatem Nagrody Publiczności na I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Już wtedy zwrócił na siebie uwagę, prezentując absolutnie odmienny styl artystycznego wyrazu i niezwykle dojrzałe, autorskie kompozycje. Wyróżniał się nie tylko młodym wiekiem, ale i sposobem myślenia o muzyce improwizowanej. Dziś z satysfakcją można stwierdzić, że kierunek poszukiwań skrzypka jest coraz ciekawszy, a konsekwentne działania przynoszą znakomite rezultaty. Muzyka kwintetu pełna jest intensywnych emocji. Choć zdecydowanie dominuje współczesny ton ekspresji, nie brak odniesień do jazzu tradycyjnego. Wpływ na charakterystyczne brzmienie zespołu ma również przebijająca się czasami, bardzo ulotna, ale i niezwykle interesująca tradycja ludowa, która nadaje muzyce Słowińskiego dodatkowego koloru. Kwintet występuje w składzie: Justyn Małodobry - kontrabas, Katarzyna Pietrzko - fortepian, Zbigniew Szwajdych - trąbka oraz Max Olszewski - perkusja. Muzycy otrzymali nagrodę w wysokości 10 000 PLN oraz nagrodę dodatkową w postaci sesji nagraniowej w RecPublica Studios.

 

Młode zespoły, polskie zespoły. Mamy powody do dumy i zadowolenia.  Ale i do zastanowienia, jak skutecznie wypromować polski jazz za granicami kraju i pozwolić młodym głowom pozostać otwartymi. Jestem przekonana, że jedną ze skuteczniejszych dróg będą pozyskane kontakty i wykorzystane okazje, o które zatroszczyli się organizatorzy 39. edycji JAZZ JUNIORS.