10. Letnia Akademia Jazzu w Łodzi

Autor: 
Maciej Krawiec
Zdjęcie: 

Już po raz dziesiąty do łódzkiego klubu Wytwórnia zjadą muzycy jazzowi nie tylko z naszego kraju, ale i uznani artyści zagraniczni, by współtworzyć niemal dwumiesięczny cykl koncertów Letnia Akademia Jazzu. Jak wiadomo, tu i ówdzie realizowany bywa zwyczaj, że w wakacje należy proponować jazz za darmo i tylko w dni weekendowe, co prawie zawsze dzieje się kosztem zarówno jakości muzyki, jak i warunków słuchania. Na łódzkim festiwalu koncerty odbywają się w ciągu tygodnia i wstęp na nie jest płatny, ale – wbrew jeszcze innej tradycji wakacyjnych festiwali – ceny należą do przystępnych.

Gdy rozmawia się z łodzianami na temat ich miasta, słyszy się głosy że miasto na przestrzeni ostatnich kilku lat prężnie się zmienia. Następują rewitalizacje, czynione są istotne inwestycje – jak choćby spektakularny nowy dworzec czy wspaniale odnowiona przestrzeń pofabryczna Manufaktura – które odbijają się echem w całym kraju. Panuje wprawdzie jeszcze skojarzenie, że o atrakcyjności Łodzi stanowi tylko słynna ulica Piotrkowska, ale taki upraszczający sąd powinien z biegiem lat odchodzić do lamusa.

Bo przecież Łódź to także wielka tradycja przemysłu włókienniczego, czego rozmaite dowody – czy to w postaci postindustrialnych zabudowań, czy okazałych willi dawnych przedsiębiorców, będących nieraz perłami architektury – dostrzega się tam na prawie każdym kroku. To również tradycja filmowa dotycząca łódzkiej szkoły filmowej, która nie dość że kształciła Wajdę, Polańskiego czy Zanussiego, to do dziś edukuje wiodących twórców nie tylko naszej kinematografii. Łódź stanowi również ważny ośrodek sztuki współczesnej i designu, a tamtejsze Muzeum Sztuki regularnie prezentuje warte uwagi wystawy – w tym roku choćby ze względu na obchody stulecia awangardy w Polsce. To także znaczący ośrodek teatralny, gdzie odbywa się np. znaczący w skali naszego kraju festiwal Łódzkie Spotkania Baletowe.

Do tych kulturowych nurtów, które konsekwentnie Łodź drążą, zauważalnie dołączyła muzyka improwizowana między innymi za sprawą Łódzkiej Akademii Jazzu. Gdy sięga się do archiwów festiwalu, nazwiska zagranicznych gwiazd budzą uznanie: wystąpili tam np. Mark Feldman, Charles Lloyd, Pharaoh Sanders czy Bobo Stenson. Regularnie swój kunszt prezentują także doświadczeni polscy mistrzowie – choćby Tomasz Stańko, Michał Urbaniak czy grupa SBB. Najważniejszą chyba jednak częścią Letniej Akademii jest udostępnienie sceny rodzimym muzykom młodszego pokolenia, którzy mogą ze swymi nieraz bardzo oryginalnymi przedsięwzięciami pokazać się publiczności. Łódzka widownia słuchała tam bowiem tria RGG, tria Marcina Wasilewskiego, duetu Adam Bałdych-Piotr Orzechowski, New Trio braci Smoczyńskich, grupy Konglomerat Nikoli Kołodziejczyka i wielu innych. Co więcej, od pięciu lat w ramach festiwalu odbywa się International Jazz Platform, gdzie pod okiem znakomitych muzyków – w tym roku to m.in. John Escreet i Maciej Obara – mogą kształcić się adepci jazzu.

A co do tegorocznego programu, prezentuje się on następująco:

18/07, godz. 19:00
Koncert Otwarcia X Letniej Akademii Jazzu. Kamil Piotrowicz Sekstet / Leszek Możdżer, Iiro Rantala, Michael Wollny

20/07, godz. 19:00
Radek Nowicki Quartet / Cracow Jazz Collective

27/07, godz. 19:00
Jazzowy Chór Wytwórni / China Moses - Nightintales

31/07-03/08
International Jazz Platform - Mistrzowskie Warsztaty Jazzowe

01/08, godz. 20:00
Sidsel Endresen & Stian Westerhus - Mistrzowski Koncert Intl Jazz Platform

03/08, godz. 19:00
Koncert Uczestników Intl Jazz Platform / Masecki, Rogiewicz „RAGTIME”

10/08, godz. 19:00
Aga Derlak Trio / Gadt, Chojnacki, Gradziuk „RENEISSANCE”

17/08, godz. 20:00
Adam Bałdych Sextet

24/08, godz. 19:00
Kuba Więcek Trio / Maciej Obara Quartet ”IMPRESSIONS On Górecki”

31/08, godz. 19:00
Finał X Letniej Akademii Jazzu Nikola Kołodziejczyk / Aukso / Samuel Blaser / Tomasz Dąbrowski. Światowa Premiera

Do zobaczenia w Łodzi!