Dni Muzyki Nowej: Susan Alcorn / Dominik Strycharski & Barbara Drążkowska

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
19.01.2018
Godzina: 
20:00

19 stycznia, w klubie Żak, w Gdańsku, drugiego 8. edycji Dni Muzyki Nowej, wystapi Susan Alcorn. Po niej na scenie pojawi się duet Dominik Strycharski & Barbara Drążkowska, z programem Play Andriessen & Strycharski.

Susan Alcorn gra na tzw. pedal steel guitar (zwanej też elektryczną gitarą hawajską) już od ćwierć wieku, dzięki czemu stała się uznaną instrumentalistką i kompozytorką, a jej muzyka według wielu krytyków zdążyła zredefiniować postrzeganie tego instrumentu. Z gitarą, gitarą dobro i techniką slide zaczęła zapoznawać się jako trzynastolatka, zainspirowana muzyką m.in. Roberta Johnsona, Josha Gravesa, Tuta Taylora czy Sona House ’a. Jej wczesne prace na pedal steel guitar sytuują się stylistycznie w pobliżu western swingu i country, jednocześnie jednak Alcorn zawsze inspirowali także twórcy tacy, jak John Coltrane, Ornette Coleman, Olivier Messaien, Krzysztof Penderecki czy Astor Piazzolla. Ostatecznie, podążając za radą pianisty i kompozytora Paula Bleya, pozbyła się oków konwencji, aby wykształcić i rozwijać autorskie podejście do instrumentu. W efekcie umykająca sklasyfikowaniu muzyka Susan Alcorn w oryginalny sposób łączy jazz, minimalizm, pochodzącą z Indonezji muzykę gamelan, indyjską muzykę klasyczną, folk Ameryki Łacińskiej i wiele innych wpływów. Choć Susan zazwyczaj gra solo, na liście jej współpracowników zapisały się postaci tak ważne, jak kompozytorka Pauline Oliveros, basista Peter Kowald, czy multiinstrumentalista Eugene Chadbourne. Szczerze mówiąc, opisywać muzykę Susan Alcorn to jak próbować namalować wiatr: lepiej się wyłączyć i pozwolić sprawom podążać własnym torem. Nawiasem mówiąc, Alcorn potrafi przyciągać chwytliwymi tytułami utworów – co powiecie na „The Silence Was Your Grey Butterfly Urine and Bedsores” (10 minut podniosłych weschnień wymieszanych z odrobiną brzęczących tonów) czy „Olivier Messiaen's Morning Conjugal Death Waltz” (nieziemski utwór na sprzężenia, głos i akordeon). –  Rob Fitzpatrick, „The Guardian”

Flecista i kompozytor Dominik Strycharski sięgnął po kompozycję “Melodie” holenderskiego kompozytora i pianisty Louisa Andriessena: unison dwóch instrumentów, melodię rozciągniętą niemal w ambient, nie zatracającą swoich narratywnych właściwości. Napisał do niego alter ego “Harmonie” aby pokazać że harmonia stała się niemożliwa. Podczas festiwalu zaprezentuje te utwory razem z uznaną pianistką Barbarą Drążkowską, która specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej i zyskała mocną pozycję w europejskim środowisku muzycznym.

CO? – 8. Dni Muzyki Nowej: Susan Alcorn / Dominik Strycharski & Barbara Drążkowska
KTO? –  Susan Alcorn / Dominik Strycharski, Barbara Drążkowska
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 19/01/2018, 20:00
BILETY? – 35 zł - bilet normalny | 30 zł - super zniżka* na Kartę do Kultury | 25 zł - zniżka* dla studentów, uczniów i seniorów | 13 zł - zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
KARNET?  – 90 zł