Dni Muzyki Nowej: Norberto Lobo & Eric Chenaux / Trys Saulės

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
18.01.2018
Godzina: 
20:00

18 stycznia rusza 8 edycja festiwalu Dni Muzyki Nowej. W gdańskim klubie Żak usłyszymy duet Norberto Lobo & Eric Chenaux, po którym wystąpi trójmiejsko-sejneński projekt Trys Saulės

Eric Chenaux to jeden z najdłużej działających gitarzystów-eksperymentatorów sceny kanadyjskiej. W latach 90. był członkiem legendarnej grupy punkowej Phleg Camp, w późniejszych dekadach skierował się w kierunku brzmień awangardowych, udzielając się w rozlicznych składach improwizujących, off-jazzowych czy też avant-folkowych. Choć utwory określanego obecnie mianem „postmodernistycznego trubadura” Chenaux formalnie wywodzą się z tradycji folku i songwritingu, silna inspiracja awangardą czy punk rockiem pozwoliła mu wypracować wyjątkową technikę gry.

Uchodzący za jednego z najzdolniejszych portugalskich gitarzystów młodego pokolenia, 28-letni Norberto Lobo zarówno bogactwo, jak i głębię harmonii samby i bossy ma we krwi, ale w jego autorskiej muzyce Paulihno de Viola czy Carlos Paredes w sposób naturalny sąsiadują z twórcami takimi, jak Steve Reich i Jim O’Rourke. Głębia harmonii i narracyjność kompozycji Lobo zwróciły na niego uwagę najbardziej opiniotwórczych mediów z dziedziny muzyki nowej, z „The Wire” na czele.

Podczas wspólnej pracy w ramach rezydencji artystycznej w Lozannie w 2015 roku eksplorujący graniczne możliwości brzmieniowe swoich instrumentów gitarzyści postawili na intuicję. Efektem współpracy jest wyimprowizowany materiał, który ukazał się na albumie „The Byre”. Wydawca Gaëtan Seguin, szef three:four records, wspomina: Przez cztery dni obserwowałem interakcję dwójki muzyków onieśmielająco opanowanych, którzy grając w różnych odcinkach czasu sięgali granic słyszalności i obywali się bez powtórzeń. Zdawali się podążać za nastrojem chwili, bez forsowania czegokolwiek poza tym, aby po prostu grać razem. (...) Z każdym kolejnym przesłuchaniem [album] odkrywa się na nowo – jako piękniejszy, bardziej płynny i bardziej złożony. Nie próbując pojąć istoty tej tajemnej transformacji, wolę nadal słuchać „The Byre” właśnie za to, jakim jest.

Eric Chenaux: W notce redakcyjnej do albumu stworzonego wspólnie z tancerzem Mią Tanaką Derek Bailey pisał „Kiedy gra duetm, niczego nie trzeba tłumaczyć... Duety z natury nie potrzebują wyjaśnień.” Stwierdzenie, równie trywialne jak i błyskotliwie kontrintuicyjne, jest doskonałym punktem wyjścia [do odbioru tej muzyki].


Trójmiejsko-sejneński skład Trys saulės (lit. Trzy słońca) to wspólny projekt muzyków o dużej rozpiętości twórczych zainteresowań, jak i bogatym dorobku artystycznym. Perkusistka Dominika Korzeniecka ma za sobą grę w avant-popowej grupie Tania O oraz folk-punkowym składzie Pochwalone, na co dzień gra w Orkiestrze Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego oraz w radical-folkowej Banda Nella Nebbia. Artur Krychowiak jako Nowa Ziemia oraz członek Sunworm Collective tworzy muzykę elektroniczną i drone music. Producent, muzyk i improwizator Marcin Dymiter zaczynał w latach 90. od grania noise-rocka w Ewie Braun, dziś najswobodniej porusza się z kolei w kręgu muzyki elektroakustycznej, field recordingu i ambientu, w których dziedzinie jest prawdziwą instytucją. W Trys saulės ponownie, po raz pierwszy od czasu projektu Niski Szum, sięga po gitarę. Trio buduje organiczne brzmienie oparte na rytmach, długich dźwiękach, repetycjach i poszukiwaniach w obszarze ciszy i hałasu, nawiązując do twórczości Earth czy Barn Owl. Otwarte kompozycje i improwizacja to elementy pozwalające ukazać ich muzyczny język i uwolnić energię tkwiącą w możliwościach rockowych instrumentów. Koncert na 8. Dniach Muzyki Nowej będzie jedną z pierwszych okazji, aby usłyszeć zespół na żywo: ich debiutancki materiał zapowiadany jest na 2018 rok.

CO? – 8. Dni Muzyki Nowej: Norberto Lobo & Eric Chenaux / Trys Saulės
KTO? –  Norberto Lobo, Eric Chenaux / Trys Saulės: Dominika Korzeniecka, Marcin Dymiter, Artur Krychowiak
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 18/01/2018, 20:00
BILETY? – 35 zł - bilet normalny | 30 zł - super zniżka* na Kartę do Kultury | 25 zł - zniżka* dla studentów, uczniów i seniorów | 13 zł - zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
KARNET?  – 90 zł