9. MÓZG FESTIVAL: „Kwartludium” Walczak / Aleksandra Lelek & Maciej Zimka / Sean Noonan A Gambler's Hand String Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
MCK, Bydgoszcz
Data: 
07.11.2013
Godzina: 
20:00

20:00

 

 

Kwartludium/Walczak - partytury graficzne

 

Zespół Kwartludium powstał w 2002 roku i tworzą go absolwenci warszawskiej, bydgoskiej i gdańskiej Akademii Muzycznych. Genezą projektu Kwartludium jest współpraca z duńskim kompozytorem partytur graficznych Carl'em Bergstrom'em Nielsen'em. Kooperacja zaowocowała serią koncertów w Kopenhadze w 2011 roku. Nazwa pochodzi od pierwszego utworu autorstwa Bartosza Kowalskiego-Banasewicza napisanego na ten skład. W listopadzie 2012 roku zespół Kwartludium nagrał płytę z muzyką graficzną polskich i duńskich kompozytorów XXI wieku. Na płycie znalazły się utwory tak znaczących kompozytorów jak Jerzy Kornowicz, Krzysztof Knittel, Sławomir Wojciechowki, Aleksandra Gryka, Dariusz Przybylski, Carl Bergstrom Nielsen, Henrik E. Rasmussen oraz Regin Petersen. Do współpracy zespół zaprosił wybitnego artystę sound art'u Robina Rimbauda o pseudonimie artystycznym Scanner. Za przestrzeń wizualną odpowiedzialny jest Maciej Walczak. Przy wykorzystaniu własnych programów oraz rzutnika tworzy audiowizualny element koncertu przetwarzając partytury graficzne na obraz. Kwartludium w swoim repertuarze posiada kompozycje graficzne i intuitywne najwybitniejszych przedstawicieli muzyki najnowszej jak Karlheinz Stockhausen, Roman Haubenstock-Ramati, Cornelius Cardew czy Dubravko Detoni. Jeszcze w tym roku zaplanowane jest wydanie płyty "Kwartludium Jacaszek" z muzyką Olivier'a Messiaen'a. Premiera płyty zaplanowana jest podczas festiwalu muzyki elektroakustycznej Unsound w Krakowie, który odbędzie się w październiku tego roku.

Dagna Sadkowska – skrzypce
Michał Górczyński – klarnet, klarnet basowy
Paweł Nowicki – instrumenty perkusyjne
Piotr Nowicki – fortepian
Maciej Walczak – wizualizacje

 

21:00

 

 

Aleksandra  Lelek

 

Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 10 lat. Jest studentką Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie wiolonczeli prof. Zdzisława Łapińskiego. W 2013 roku przebywała w Leopold Mozart Zentrum Universitat Augsburg, w klasie wiolonczeli prof. Juliusa Bergera. Ponadto pracowała pod kierunkiem takich profesorów jak Arto Noras, Krzysztof Penderecki, Jeroen Reuling, Ivan Monighetti, John Kadz, Na Mu La, Kazimierz Michalik, Tomasz Strahl, Desmong Hoebig, Hans Jensen, Laurence Lesser, Michael Flaksman, Peter Buck. Jest laureatką Festiwalu Sztuki Młodych 2012 w Poznaniu, II Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie, Festiwalu International Summer Academy PragWienBudapest, Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych na Ukrainie, Festiwalu Morningside Music Bridge w Kanadzie, Międzynarodowego Konkursu „Talenty Europy” w Dolnym Kubinie na Słowacji oraz Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Liezen w Austrii. Brała udział w International Musical Enghien Encounters w Belgii, Young Talent Music Festival in Schiermonnikoog w Holandii, Kronberg Academy, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Missa Est - Monachium, Viana Summer Course w Viana do Castello w Portugalii oraz Międzynarodowych Kursach Interpretacji Muzycznej w Zakopanem. Dokonała nagrań dla Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dla ORF Radia Kulturhaus w Wiedniu, a także z zespołem wiolonczel pod kierownictwem prof. Juliusa Bergera „Cello Passionato” na płytę „4 for peace”.

Maciej Zimka

 

Akordeonista, kompozytor i aranżer. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu ad Janusza Patera. Wykonywał dzieła takich twórców jak R. Haubenstock-Ramati, V. Holmboe, A. Nordheim, S. Gubajdulina, Z. Bargielski, T. Hosokawa, A. Krzanowski, C. Meijering.

Zdobył I nagrodę na Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie, V nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Castelfidardo. Artysta występował na festiwalu Sound 12 w Newcastle upon Tyne, Krakowskim Festiwalu Akordeonowym, Dniach Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Festiwalu Krakowskie Noce. Koncertował również w Stanach Zjednoczonych (Chicago, Princeton, Trenton), we Włoszech (Turyn), na Ukrainie (Lwów). Pondato, komponuje dzieła na akordeon i inne instrumenty oraz składy kameralne. Kompozycje Macieja Zimki zostały opublikowane w polskich wydawnictwach nutowych, m.in. w wydawnictwie Absonic oraz Edition Astra. Jego kompozycje zostały nagrodzone na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku oraz na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku.

 

22:00

 

A Gambler's Hand to nie ściana dźwięku i hałasu a muzyczne i teatralne przedstawienie na kwartet smyczkowy, narrację i perkusję. Niezwykły muzyczny kolaż, łączący brzmienia w wersji nagłośnionej i elektrycznie zmodyfikowanej z brzmieniami akustycznymi. Projekt Gambler’s Hand wyraźnie nawiązuje do estetyki downtown jazz/rock. Usłyszeć w nim można zarówno techniki improwizacyjne, jak również inspiracje muzyką takich amerykańskich eksperymentatorów jak Cowell, Nancarrow czy Zorn. Połączenie perkusji z kwartetem smyczkowym, zdaje się stwarzać zaskakujące i nieoczywiste rozwiązania. Partie smyczków niejednokrotnie przejmują rolę perkusji, aby potem oplatać grę Sean'a delikatnymi i surowymi brzmieniami, tworząc fusion z górnej półki. Film „A Gambler’s Hand” jest niemym, czarno-białym filmem składającym się z ośmiu niezależnych części, które „po złożeniu” razem tworzą surrealistyczną historię Finny’ego, hazardzisty i włóczęgi. Finny podczas jednej ze swych wędrówek znajduje się w złym czasie w złym miejscu i zwabiony tajemniczym głosem zostaje uwięziony w ścianie. Finny prowadzi specyficzną grę, w której nigdy nie ma żadnego zwycięzcy. Błąkający się bez celu wkrótce staje się integralną częścią swojego więzienia. Film został nakręcony do muzyki skomponowanej przez Sean'a Noonan'a i trwa 30 minut. Po pokazie koncert rozwija się w muzyczną improwizację.

Sean Noonan - perkusja, kompozycja, narracja

Kwartet Smyczkowy:
Adam Roszkowski - skrzypce
Maciej Afanasjew - skrzypce
Magdalena Małecka - altówka
Jan Roszkowski - wiolonczela